Dla znacznej ilości osób uzależnionych od alkoholu, alkoholizm objawy wydają się być na tyle absurdalnymi, iż starają się oni wypierać je ze swej świadomości jak tylko mogą.
Oczywiście jest to typowy schemat zakłamywania rzeczywistości i niedopuszczanie do przyznania się przed samym sobą, że nastąpiło przekroczenie pewnej wyjątkowo niebezpiecznej granicy. Granicy po przejściu, której alkoholizm objawy z każdym dniem i kolejnym spożywaniem alkoholu zaczyna przybierać coraz to drastyczniejsze formy.
Alkoholizm objawy
Głód alkoholowy
Podstawowymi objawami uzależnienia od alkoholu będzie bez wątpienia bardzo silna potrzeba czy też chęć napicia się alkoholu, nazywana także dosyć często głodem alkoholowym. Osoba będąca w tym stanie jest zdolna do działań, jakie nigdy wcześniej nie przyszłyby jej do głowy.
Upośledzona zdolność kontroli picia
Innym typowym objawem choroby alkoholowej jest upośledzona zdolność kontroli spożywanego przez nią alkoholu. Zaczyna być widoczna znaczna trudność w zakończeniu rozpoczętego picia, jak i picie bez względu na jego dalszy rozwój i możliwość poniesienia przykrych konsekwencji z tym związanych. Tego rodzaju alkoholizm objawy bywają widoczne tuż przed rozpoczęciem picia objawiające się między innymi brakiem chęci w unikaniu jego rozpoczęcia.
Objawy abstynencyjne
Zaczynają coraz częściej ujawniać się tzw. objawy abstynencyjne. Charakterystyczne w tym stanie jest podwyższenie ciśnienia, wymioty, bezsenność. Nastrój chorego zaczyna przypominać „huśtawkę” począwszy od rozdrażnienia i podekscytowania a skończywszy na zniechęceniu i apatii. Zaczyna coraz częściej pojawiać się u chorego niczym nieuzasadniony lęk. Pojawia się wyjątkowo obfita potliwość organizmu.
Klinowanie
Kolejnym jakże typowym objawem tej choroby jest spożywanie alkoholu celem złagodzenia objawów zespołu abstynencyjnego. Osoba uzależniona w celu zapobieżenia jego wystąpienia jest zdolna do spożywania alkoholu w samotności i w ukryciu.
Zmiana tolerancji
Jednym z widocznych objawów jest również zmiana tolerancji odnośnie spożywanej ilości alkoholu. W pierwszym okresie jest ona znacząco wysoka. W celu zaspokojenia potrzeby napicia się chory zmuszony jest do spożywania coraz to większych ilości alkoholu. Z biegiem czasu zaczyna się to jednak zmieniać, w związku z tzw. „przepiciem” organizmu wypijany alkohol zaczyna coraz szybciej i mocniej uderzać w organizm chorego. Początkowe zbyt małe dawki w tej chwili są w stanie doprowadzić osobę uzależnioną do zamroczenia alkoholowego.
Koncentracja życia wokół alkoholu
Alkoholizm objawy w ogromnym stopniu przyczyniają się do całkowitej utraty jakiejkolwiek „kultury spożywania alkoholu”. Zaczyna być widoczny jeden, w najlepszym wypadku dwa typowe wzorce. W końcu dochodzi do utraty zainteresowania dotychczasowym hobby i innymi przyjemnościami. Następuje picie alkoholu bez względu na ponoszone konsekwencje.
Picie alkoholu mimo ewidentnych konsekwencji picia alkoholu
Picie alkoholu mimo ewidentnych problemów zdrowotnych, prawnych, społecznych, psychologicznych
Pomimo występowania tak przykrych objawów spożywanie alkoholu wydaje się być dla alkoholika jedyną słuszną drogą w jego życiu.
Nie mniej jednak w dniu dzisiejszym w oparciu o najnowsze wyniki badań psychologicznych i rozwój psychoterapii możliwe jest leczenie alkoholizmu. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby je rozpocząć w jakimkolwiek jej stadium, jest to jednak zależne już przede wszystkim od samego chorego. Czytaj także: Testy – alkoholizm objawy