Alkoholizm – objawy i przebieg u młodzieży
Zmiany obyczajowe sprawiają, że piją coraz młodsze osoby. Nawet gimnazjalistom notorycznie zdarza się upijać oraz tracić nad sobą kontrolę. Wielu z nas bagatelizuje te fakty, uznając, że nastolatki „muszą się wyszumieć i wyrosną z tego”. Tymczasem szybsza inicjacja alkoholowa wiąże się ze zwiększonym ryzykiem uzależnienia, a także może zakłócić rozwój młodego człowieka, rzutując na całe jego przyszłe życie.
Postawy wobec alkoholu wynosimy z domu rodzinnego
Picie alkoholu stanowi niemal nieodłączną część naszej kultury. Często nawet nie zastanawiamy się nad tym, jak wiele codziennych sytuacji wręcz nie może się obyć bez alkoholu. Dzieci od najmłodszych lat obserwują rodziców i innych dorosłych pijących piwo przed telewizorem, na leżaku podczas wakacji oraz podczas rodzinnych grilli. Widzą, że wznoszenie toastów kieliszkiem z czystą wódką stanowi istotny rytuał, wielokrotnie powtarzany podczas przyjęć urodzinowych i imieninowych, wesel czy spotkań z przyjaciółmi, a w niektórych rodzinach nawet w czasie styp czy chrzcin. Wielu dorosłym wydaje się, że nie ma w tym nic zdrożnego, o ile alkoholem nie są częstowane dzieci. Tymczasem one uczą się poprzez naśladownictwo i naturalnie przejmują postawy oraz przyzwyczajenia swoich rodziców.
Przyglądając się zabawom najmłodszych, łatwo dostrzec wpływ tak niefrasobliwego zachowania dorosłych. Dzieci udają, że wznoszą toast sokiem, a nawet świętują przy pomocy własnego, bezalkoholowego szampana. Automatycznie przejmują rytuały, które w nieco starszym wieku będą obejmowały także picie prawdziwych „procentów”.
Alkohol często kojarzy im się z dorosłością, dojrzałością i swobodą. Czekają na moment, w którym wreszcie będą mogły zaznać „zakazanego owocu”. W dodatku już od najmłodszych lat uczą się, że picie towarzyszy dobrej zabawie i świętowaniu, a w niektórych przypadkach może być regulatorem nastroju oraz „lekiem” na stres czy chandrę. Część z nich nigdy nie straci kontroli nad tego typu zachowaniami, ale u drugiej części po jakimś czasie rozwinie się alkoholizm. Objawy pojawiają się dość późno, więc zwykle w momencie, w którym je dostrzegamy, w organizmie zachodzą już nieodwracalne zmiany.
Coraz więcej młodych ludzi pije
Oczywiście kiedy dziecko wkracza w okres dojrzewania, wpływ rodziców na jego zachowanie stopniowo maleje, zaś rośnie autorytet rówieśników. Ci zaś często wywierają presję, namawiając do spróbowania alkoholu czy wręcz upijania się. Dla nastolatków potajemne spożywanie napojów wyskokowych stanowi symbol buntu i uniezależnienia się od opiekunów. Ponadto młodzież jest w naturalny sposób ciekawa, jak smakuje alkohol i co jest w nim takiego wyjątkowego, że piją go właściwie wszyscy.
Statystyki nie są optymistyczne. Według danych ESPAD 60% chłopców oraz 50% dziewcząt przeżyło swoją inicjację alkoholową w wieku trzynastu lat lub wcześniej. 20% nastolatków i 10% nastolatek po raz pierwszy upiło się jeszcze przed ukończeniem 14-tego roku życia. W dodatku z każdym rokiem te dane stają się coraz bardziej niepokojące. Możemy mieć niemal pewność, że tendencja do wczesnego rozpoczynania picia będzie się jedynie pogłębiała. Jak nietrudno się domyślić, zachowania związane ze spożywaniem alkoholu u nastolatków bywają szczególnie ryzykowne. Młodzi ludzie piją szybko i dużo, sięgają po trunki niskiej jakości i robią to z zamiarem silnej intoksykacji. Ich wyobraźnia jest jeszcze zbyt mało rozwinięta, by zastanawiali się nad tym, jakie to może mieć konsekwencje w przyszłości.
Katastrofalne skutki picia alkoholu przez młodzież
Picie alkoholu przez młodzież stanowi często bagatelizowany problem. Dorośli zbywają go machnięciem ręką, argumentując, że z pewnością prędzej czy później ich dzieci pójdą po rozum do głowy. Niestety sprawa nie jest aż tak prosta, jak mogłoby się wydawać. Napoje wyskokowe są kilkakrotnie bardziej szkodliwe dla młodych, jeszcze dojrzewających organizmów. Nadużywanie alkoholu w wieku nastoletnim może prowadzić do zakłócenia rozwoju ośrodka odpowiedzialnego za pamięć. W przyszłości może to skutkować problemami z zapamiętywaniem oraz przypominaniem sobie już posiadanych informacji. Oprócz tego osoby wcześnie rozpoczynające picie mają większą podatność na uzależnienia.
Alkoholizm – objawy u młodzieży
Picie w młodym wieku może mieć wiele fatalnych konsekwencji, a jedną z najgorszych z nich jest alkoholizm. Objawy bywają niespecyficzne, w związku z czym wielu rodziców ich nie dostrzega lub kompletnie je ignoruje. Uzależniony nastolatek może mieć problemy z nauką oraz z zachowaniem. Staje się nerwowy, rozdrażniony i chwiejny emocjonalnie. Czasami zmienia swoje nawyki dotyczące snu i jedzenia oraz zaniedbuje własny wygląd. Ignoruje członków rodziny i unika rozmów o swoim życiu prywatnym. Oczywiście wiele z tych zachowań to normalne elementy wieku dojrzewania. Niepokój powinien jednak wzbudzić m.in. zapach alkoholu wyczuwany od dziecka. Warto również być czujnym, gdy młody człowiek porzuca dotychczasowe zainteresowania i wydaje coraz więcej pieniędzy na nieznane nikomu cele. Obserwowanie swojej pociechy pod tym kątem jest niezwykle ważne i może zaważyć na jej przyszłości. Jeśli zauważymy niepokojące symptomy, należy niezwłocznie zgłosić się do ośrodka leczenia alkoholizmu. Im szybciej zareagujemy, tym większa szansa, że nastolatek pokona problem, zyskując szansę na normalne życie.