Behawioralna terapia par jako terapia uzależnień.
Jeśli Waszym celem przy podjęciu leczenia alkoholizmu jest nie tylko wyleczenie alkoholika, ale również naprawienie wzajemnych relacji w związku, uzyskanie pomocy w konstruktywnym rozwiązywaniu konfliktów czy nauczenie się określania własnych potrzeb i oczekiwań w związku, to behawioralna terapia dla par będzie najlepszym rozwiązaniem.
Odpowiedzieć sobie na pytanie – mam czy mamy problem?
Choroba alkoholowa (uzależnienie od alkoholu) prędzej czy później kompletnie rujnuje relacje rodzinne, czy partnerskie. Dochodzi albo do szantażu emocjonalnego, w którym bliska osoba grozi odejściem, albo nawet to robi wyprowadzając się z dziećmi z rodzinnego domu. Takie decyzje małżonkowie czy partnerzy podejmują niejednokrotnie wbrew sobie, wciąż kochając osobę uzależnioną bądź wciąż żywiąc nadzieję na lepsze, spokojniejsze dni.
Są także takie sytuacje, gdzie partnerzy mimo pogłębionego kryzysu, braku dobrej komunikacji, wzajemnego żalu do siebie wciąż tkwią w toksycznym układzie, ale nie poddają się, próbując zmotywować osobę uzależnioną do podjęcia leczenia. I w końcu to się udaje.
Znaleziony ośrodek leczenia uzależnień, spakowana walizka i podjęta decyzja o nowym, lepszym życiu. Tu jednak rodzi się pytanie, czy aby na pewno takiej terapii powinien poddać się sam uzależniony? Alkohol zniszczył również życie jego najbliższych, w znacznym stopniu nadszarpał relacje, pozostawił żal i mnóstwo niedomówień.
Pytanie więc czy alkoholik i jego bliscy uniosą ciężar naprawiania relacji rodzinnych, po jego powrocie do domu?
Czy zapanują nad emocjami i uczuciami, które zgromadzone przez te wszystkie lata i miesiące notorycznego picia, wszczynania awantur i kłótni, wybuchną jak wulkan? Czy wtedy ta terapia odwykowa będzie mieć sens? Problem alkoholu to nie tylko problem samego alkoholika, to zniszczone relacje z dziećmi, to utracona praca, to długi, które teraz spłaca żona, to wreszcie oziębłość, często rozczarowanie i nienawiść między dwojgiem ludzi, których kiedyś łączyło jakieś uczucie. Trudno odbudować to wszystko krótkim zdaniem – „witaj w domu”.
Jak sobie pomóc? Behawioralna terapia par
Wiele par rozstaje się przez alkohol, część z nich decyzję o rozstaniu podejmuje podczas terapii. Potrzebę rozstania może zaproponować nawet sam terapeuta. Ludzie są bowiem tak skoncentrowani na problemie alkoholu, że zapominają o własnych uczuciach i potrzebach. Często nie dostrzegają, że coś się wypaliło, tkwią przy drugiej osobie z racji potrzeby, z litości czy poczucia obowiązku. Terapia odwykowa przynosi jednak też pozytywne rezultaty. Ludzie potrafią powiedzieć sobie bez złości, krzyku i negatywnych emocji, co ich boli, co ich rani, co sprawia im przykrość. Takie rozmowy pozwalają zrozumieć potrzeby drugiego człowieka i dążyć do ich realizacji. Dzięki temu udaje się odbudować relacje między partnerami czy rodzicami a dziećmi.
Nie zawsze jednak łatwo jest mówić o wszystkim przy swoim partnerze. Alkoholik czy osoba współuzależniona mogą czuć się niezręcznie, a przez to nie są szczerzy i wciąż zamknięci w sobie. Dlatego warto zdecydować się na terapię behawioralną dla par, którą oferuje nasz prywatny ośrodek leczenie uzależnień. To terapia, która pozwala na odbudowanie wzajemnych relacji, przy jednoczesnym koncentrowaniu się na problemach każdej ze stron. Dzieje się tak, gdyż poszczególne zajęcia prowadzone są oddzielnie dla alkoholika i dla jego partnera. To daje komfort psychiczny i skutkuje bardzo dobrymi rezultatami. Terapeuta wie, gdzie leży problem, wie też w jakim kierunku prowadzić terapię
Behawioralna terapia par
to najskuteczniejsza współczesna terapia uzależnień, proponują ją także w Polsce, nieliczne na razie, prywatne ośrodki leczenia alkoholizmu np. Prywatny Ośrodek Psychoterapii Uzależnień w Dziwnówku nad polskim morzem.