Co to jest uzależnienie? To słowo pojawia się w codziennym użyciu coraz częściej. Niektórzy sami przyznają, że są np. uzależnieni od oglądania telewizji, czy gier komputerowych. W niektórych przypadkach ta sprawa jest zdecydowanie bardziej poważna. Chodzi np. o uzależnienie od narkotyków, czy alkoholu… Co dokładnie kryje się pod tym pojęciem? Jak „uzależnienie” może być określone? Sprawdź najpoważniejsze problemy w obrębie tego tematu i przekonaj się, dlaczego pomoc profesjonalistów jest czasami najlepszym możliwym wyjściem.
Czym objawia się uzależnienie?
Żadnego z uzależnień (a jest ich naprawdę wiele) nie można traktować po macoszemu. Szczególnie jeśli przez określone zachowania na szwank są narażone nasze zdrowie lub nawet życie… Generalnie uzależnienia powinny być odpowiednio leczone. Po to, aby poradzić sobie z obecną sytuacją i nie dopuścić do powielania niewłaściwych zachowań w przyszłości. W tym celu przydatna jest terapia pod okiem fachowca, a czasami nawet leczenie farmakologiczne. W niektórych przypadkach (chodzi np. o uzależnienie od alkoholu) stosowane jest odtruwanie organizmu itp. Co warto rozumieć przez słowo „uzależnienie”? Można to określić jako silną chęć np. do spożycia konkretnych produktów wysokoprocentowych, aby doprowadzić siebie do określonego stanu. Np. po wypiciu „kilku głębszych” czujemy się bardziej zrelaksowani, pewni siebie i ogólnie patrzymy na otaczającą rzeczywistość przez różowe okulary. To jednak nie wszystko. Termin „uzależnienie” odnosi się także do sprawy, w której Pacjent przyjmuje pewne środki, by nie dopuścić do konkretnych sytuacji. Np. niektórzy sięgają po dopalacze, czy narkotyki przed stresującymi dla nich momentami. Po to, by nie odczuwać tego negatywnego uczucia. O osobie uzależnionej mówimy wtedy, kiedy nie kontroluje już tego procesu. To znaczy ma zakodowane, że np. bez konkretnego specyfiku nie poradzi sobie w danej sytuacji. Niekiedy osoby chore wiedzą, że ta droga donikąd nie prowadzi, ale i tak odczuwają wewnętrzną potrzebę spożycia napojów, czy środków odurzających itp. Z czasem organizm zaczyna przyzwyczajać się do konkretnych preparatów. W związku z tym muszą być one przyjmowane w coraz większych ilościach, aby osiągnąć pożądany stan… Czym jeszcze cechuje się uzależnienie? Jeśli dana osoba chce z tym skończyć, to czasami postępuje radykalnie. Nagłe odstawienie przeważnie skutkuje wieloma objawami. Chodzi m.in. o odczuwanie bardzo dużego niepokoju, lęków, drżenie rąk, nadmierne pocenie się, nudności, wymioty itp.
Rodzaje uzależnień
W literaturze medycznej wyodrębnia się cztery rodzaje uzależnień. Chodzi o problemy psychiczne, fizyczne, społeczne, a także behawioralne. Czym cechują się poszczególne zagadnienia? O uzależnieniu psychicznym można powiedzieć wtedy, kiedy Pacjent na skutek zażycia konkretnego preparatu błyskawicznie czuje się zdecydowanie lepiej. Wchodzi w stan euforii, a drażniące go przedtem problemy nie mają w danej chwili żadnego większego znaczenia. Uzależnienie fizyczne najlepiej widać wtedy, kiedy dana osoba chce przerwać powielanie konkretnych zachowań. Jeśli jednak organizm przyzwyczaił się np. do konkretnych dawek pewnych substancji, to na skutek nagłego odstawienia trzeba liczyć się z wieloma konsekwencjami. Dlatego samodzielne leczenie, czy próby wychodzenia z nałogów bardzo często są nieskuteczne i prowadzą do wielu innych kłopotów na płaszczyźnie zdrowotnej. Ciekawym przypadkiem jest na pewno uzależnienie społeczne. Chodzi tutaj o taki sposób zachowywania się, by przynależeć do konkretnej grupy. Jeśli np. trzy z czterech osób (w paczce znajomych ze szkoły) zaczynają palić papierosy, to czwarty rówieśnik nie chce zostać przez to odtrącony. Być może nie podoba mu się palenie papierosów i wie, jakie niesie to negatywne skutki pod kątem funkcjonowania organizmu. Liczy się jednak dla niego przede wszystkim to, by nadal być członkiem konkretnej grupy. W związku z tym także zaczyna sięgać po papierosy. Tymczasem uzależnienie behawioralne polega na nałogowym wykonywaniu konkretnych czynności, które są dla nas szkodliwe i negatywnie wpływają np. na relacje z najbliższymi. Można tutaj wymienić kilka rodzajów. Chodzi np. o uzależnienie od telewizora, komputera, telefonu komórkowego, zakupów, czy nawet pracy itp.
Uzależnienie – dlaczego warto zgłosić się do profesjonalistów?
Występują rozmaite formy uzależnień. Tylko z niektórymi można próbować walczyć na własną rękę. Chodzi przede wszystkim o najmniej problematyczne uzależnienia (np. od oglądania seriali w TV, gier komputerowych itp.). Czasami nawet w przypadku takich sytuacji konieczna jest pomoc fachowca. Nie wspominając o ciężkich uzależnieniach od alkoholu, narkotyków, dopalaczy itp. Ośrodek leczenia uzależnień nad morzem to profesjonalny, prywatny ośrodek. Zajmujemy się na co dzień leczeniem rozmaitych uzależnień. Mamy odpowiednie kwalifikacje i jesteśmy na bieżąco w aspekcie metod dotyczących radzenia sobie z powyższymi problemami. Liczy się także właściwe podejście do Pacjentów i ich kłopotów. Samodzielne leczenie zazwyczaj jest nieskuteczne. Poza tym można doprowadzić swój organizm do jeszcze gorszego stanu (np. w wyniku nagłego odstawienia substancji, które były przyjmowane przez dłuższy czas). W prywatnym ośrodku Pacjent zostanie dokładnie zbadany. Potem fachowcy wybiorą najlepszy plan leczenia, który zostanie wdrożony w życie. Często to tak naprawdę jedyna droga, by wrócić do normalnego funkcjonowania.