Czy leczenie alkoholizmu jest skuteczne? Alkoholizm to pojęcie obiegowe, potoczne używane m.in. przez Anonimowych Alkoholików, wspólnotę założoną w latach 30. ubiegłego wieku przez Billego.W w USA. Medycznie alkoholizm to Zespół uzależnienia od alkoholu lub uzależnienie od alkoholu.
Uzależnienie od alkoholu, czyli alkoholizm jest chorobą chroniczną, postępującą i potencjalnie śmiertelną. Nie jest możliwe całkowite jej wyleczenie, a jedynie zahamowania narastania jej objawów i szkód zdrowotnych z nią związanych.
Na zadane, więc na początku pytanie ”Czy leczenie alkoholizmu jest skuteczne? „ Nie ma prostej odpowiedzi. W związku z leczeniem uzależnienia od alkoholu powstało w społeczeństwie wiele mitów i niezrozumienia istoty tej bardzo ciężkiej choroby. Samo uznanie nadużywania alkoholu za chorobę jest trudne dla wielu osób. Czy można im się dziwić? Chyba nie. Przecież alkoholik to lump, śmierdzący, bez pracy, zaczepiający o złotówkę przy marketach czy na dworcu. A przecież te same objawy może mieć profesor, ksiądz, adwokat czy znany aktor. Tylko nie wyglądają tak samo. Na złą opinię dotycząca alkoholizmu, czyli uzależnienia od alkoholu „pracuje” tylko 2-3 % osób uzależnionych.
Ponad 50 % chorych świetnie potrafi ukrywać ( do czasu) swoją chorobę. Piją po prostu w samotności czy w ukryciu. Mają jednak jeden z podstawowych objawów uzależnienia od alkoholu – wewnętrzny przymus picia. Najczęściej pojawia się też następny objaw: upośledzenie kontroli picia. Mogą pojawić się objawy zespołu abstynencyjnego a także tzw. klinowanie. Traci się zainteresowania, radość z innych zajęć czy zaniedbywanie pracy lub obowiązków domowych. Na nic mają uwagi lekarza, że nie powinni pić, bo im to wyraźnie szkodzi. Obecność kilku z tych objawów daje podstawę do zdiagnozowania uzależnienia od alkoholu.
Czy leczenie alkoholizmu jest skuteczne?
Jednak wielką przeszkodą w podjęciu leczenia alkoholizmu stanowi „mechanizm „ obronny zaprzeczania istnieniu problemów oraz pewność, że da się sobie radę samemu. Dlatego tak trudno alkoholika namówić na podjęcie leczenia. Żadne logiczne argumenty, przez długi czas, nie są w stanie przekonać uzależnionego, że ma poważny problem. To wydaje się niewiarygodne, że mimo licznych szkód związanych z piciem alkoholik uparcie zaprzecza istnieniu problemu. Mimo dziesiątek obietnic, prób zapanowania nad piciem dalej alkoholik uważa, że leczenie w ośrodku leczenia uzależnień nie jest mu potrzebne, bo przecież „ jak będę chciał to przestanę” lub „ wcale nie muszę pić ja po prostu lubię alkohol” i tym podobne tłumaczenia. Nawet, jeżeli brzmią logicznie to są one tylko iluzją. Tylko leczenie w ośrodku leczenia uzależnień daje szansę na uratowanie się.