Emocje są bardzo silnym bodźcem, determinującym większość naszych zachowań i decyzji.
Emocje są bardzo silnym bodźcem, determinującym większość naszych zachowań i decyzji. To dlatego często brak dojrzałego radzenia sobie z wieloma emocjami prowadzi do różnych nałogów. Huśtawka emocjonalna powoduje, że alkoholik czy hazardzista tworzy sobie pewną iluzję jakże mało realnego świata.
I nie ma znaczenia, że gdy tylko wytrzeźwieje, to ta iluzja pęka jak bańka, jeśli choć na chwilę przysłania mu cierpienia, problemy, samotności, czy choćby zbyt małą pewność siebie.
Jest to dla niego chwilowym wybawieniem, bo przecież właśnie z tymi problemami najzwyczajniej nie radzi sobie w życiu.
Emocje a alkoholizm
Alkoholizm jak i inne uzależnienia najsilniej dotykają sfery uczuć i emocji. I mimo iż tak naprawdę brak radzenia sobie z emocjami jest jakby wstępem do problemów z nałogiem, to większość osób uzależnionych odkrywa to dopiero podczas terapii.
Co gorsza osoba uzależniona nie radzi sobie nie tylko z tymi nieprzyjemnymi emocjami, ale również z tymi przyjemnymi.
To odbija się na najbliższym środowisku uzależnionego, który nadmiar wszystkich emocji próbuje rozładować najczęściej przez agresję, przemoc czy przeróżne ataki wandalizmu.
Alkoholik w momencie trzeźwienia, bądź nie będąc w tak zwanym ciągu nie potrafi udźwignąć tego, co się dzieje podczas dnia codziennego. Stresu w pracy, problemów finansowych w domu, braku porozumienia z rodzicami czy z dziećmi bądź uporczywej samotności po rozstaniu z bliską osobą.
Alkohol, który więc ma być tym wybawieniem, w rezultacie wpędza go w jeszcze większe problemy. Rozbudza w nim gniew, agresję bądź napady depresji, bezsilności i wielkiej rozpaczy. Kiedy jednak trzeźwieje problem jest jeszcze większy.
Alkoholik nie radzi sobie z kolejnymi emocjami – bólem, wstydem i poczuciem winy, co też nakazuje pić mu dalej, by zapomnieć nie tylko o tym, co zrobił, ale co być może zrobi znów za chwilę.
By więc przestać pić, alkoholik musi nauczyć się radzenia sobie z emocjami, a do tego niezbędna jest profesjonalna terapia w ośrodku leczenia uzależnień, jak i zmiana jego postawy. Bez tego bowiem każda droga to droga na skróty, prowadząca w większości przypadków z powrotem do picia.
Zadzwoń do prywatnego ośrodka terapii uzależnień w Dziwnówku nad morzem (zachodniopomorskie)