Jak leczyć alkoholika?

Powrót do listy

Jak leczyć alkoholika? Uzależnienie od alkoholu to w Polsce bardzo popularne zjawisko. W przypadku występowania takowego, należy rozpocząć skuteczne leczenie takiego nałogu. Wiele osób ma jednak wątpliwości co do tego, w jaki sposób leczyć alkoholika, a także ile trwa cały proces. Kiedy należy wybrać się na terapię alkoholową? W jaki sposób leczyć alkoholika? Jak prezentują się poszczególne etapy leczenia alkoholizmu? Jak należy postępować po leczeniu alkoholizmu? Ile trwa terapia alkoholowa? W celu uzyskania odpowiedzi na te pytania serdecznie zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem, który z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości naszych czytelników.

Kiedy należy wybrać się na terapię alkoholową?

Osoby uzależnione od alkoholu najczęściej nie dostrzegają poważnego problemu. Mają tendencję do zaprzeczania. Do nałogu przyznają się dopiero wtedy, gdy napoje wyskokowe niszczą zdrowie, psychikę, jak również relacje międzyludzkie. Istnieje jednak kilkanaście objaw, na podstawie których jesteśmy w stanie wywnioskować, że dana osoba jest rzeczywiście uzależniona.

Jedną z najczęstszych jest oczywiście głód alkoholowy- widoczne jest wówczas niepohamowane, niemalże ciągłe łaknienie alkoholu. Niepokojąca jest także rosnąca tolerancja na działanie alkoholu. Osoby uzależnione zmuszone są do sięgania po coraz większe dawki, aby uzyskać efekty takie, jak wcześniej. Warto zwrócić uwagę na skoncentrowanie życia wokół alkoholu- dla osób, które są uzależnione, alkohol stanowi najważniejszy element. Swoją energię skupiają na tym, aby go kupować i spożywać.

Dość częstym zjawiskiem są często występujące zaburzenia pamięci i świadomości- alkoholik często nie pamięta, co dokładnie działo się w danym dniu, działa poza świadomością. Nie w sposób nie wspomnieć o wahaniach nastroju- persony uzależnione wykazują energię, są smutne, często wpadają w niebezpieczną depresję. Do pozostałych objawów uzależnienia od alkoholu zaliczyć możemy rezygnację z wykonywania ulubionych zajęć, zaniedbywanie relacji, niewywiązywanie się z obowiązków, picie na klin, sięganie po alkohol pomimo wiedzy, iż źle wpływa na zdrowie, objawy zespołu abstynencyjnego. Jeśli wśród bliskich zauważymy wiele takich objawów, wówczas powinniśmy zaoferować swoją pomoc i skierować ich na terapię alkoholową, która może zmienić życie.

W jaki sposób leczyć alkoholika?

Alkoholizm to poważna choroba, która może być leczona przez specjalistów. Domowe działania nie są skuteczne, natomiast na państwowe placówki musimy czekać przez długi okres czasu. Na dzień dzisiejszy najlepszym rozwiązaniem są prywatne ośrodki leczenia uzależnień. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że leczenie uzależnienia to dość intensywna stacjonarna terapia, która cieszy się dużą popularnością ze względu na skuteczność. Jako ciekawostkę warto przytoczyć, że warunkiem koniecznym przystąpienia do leczenia jest abstynencja. Przed rozpoczęciem terapii niezbędne jest całkowite odstawienie alkoholu i odtruwanie organizmu.

Jak prezentują się poszczególne etapy leczenia alkoholizmu?

Terapia przeznaczona dla alkoholików to złożony proces, który rozwija się w sposób stopniowy i jest oparty o założone na początku ramy. Pierwszym etapem jest uświadomienie choremu skali problemu. Osoba uzależniona powinna sama przed sobą przyznać, że potrzebuje pomocy. Drugim krokiem jest diagnostyka- specjalista przeprowadza wywiad, a także stosuje psychologiczne testy. Lekarz zleca podstawowe badania, wśród których wyróżnia się badanie krwi, badanie USG, EKG. W dalszej kolejności dobierana jest optymalna metoda terapii. Jest to możliwe dzięki zebranym wcześniej informacjom, które dotyczą chociażby fazy choroby, kondycji psychicznej, stanu fizycznego. Czwartym etapem jest praca z chorobą pod okiem psychoterapeuty. Na końcu przygotowywany jest indywidualny program, który będzie stosowany po terapii. Zalecane są elementy terapii podtrzymującej, spotkań grup wsparcia, dodatkowe spotkania z terapeutą, ustalanie źródeł motywacji.

Jak należy postępować po leczeniu alkoholizmu?

Osoba po zakończeniu terapii powinna odmawiać alkoholu, kiedy jest częstowana. Kluczowe jest nie nabywanie napojów wyskokowych, a także odcięcie się od osób, które kojarzą nam się z nałogiem. Nie bez znaczenia jest poinformowanie bliskich o problemie z alkoholem- dzięki temu nie będą oni namawiać na imprezy. O ile jest to możliwe, unikajmy nietrzeźwych, nie odwiedzajmy lokali, w których podawany jest alkohol, nie dopuszczajmy do odwodnienia organizmu, uczestniczmy w grupach wsparcia, poinformujmy lekarzy o abstynencji, zrezygnujmy z produktów z dodatkiem alkoholu, jednocześnie skupmy się na poprawie relacji.

Ile trwa terapia alkoholowa?

Nie da się ukryć, że leczenie uzależnienia od alkoholu to długotrwały i złożony proces. Właśnie z tego powodu trudno jest jednoznacznie określić, jak długo potrwa. Oferowane są przykładowo dwutygodniowe turnusy motywacyjne, a także terapie stacjonarne, które mogą trwać 4 tygodnie, 8 tygodni lub 12 tygodni, w zależności od tego, na jaki wariant się zdecydujemy. 

Sprawdź wpisy na naszym blogu

Zobacz wpisy

Rozwiąż test alkoholowy

Przejdź do testu

 

Szum morza i terapia. Zarezerwuj już dziś.

Połącz terapię z urlopem nad morzem.

Leczenie alkoholizmu z zakwaterowaniem w komfortowych 1 osobowych pokojach z łazienkami.

Przejdź do kontaktu