Jak leczyć uzależnienia? Uzależnienie wpływa negatywnie na całe życie chorego, jak i jego najbliższych. Niestety bardzo trudno z niego wyjść samodzielnie, bez pomocy innych. Dla wielu osób okazuje się to niemożliwe. Najlepszym wyborem jest wówczas odbycie leczenia w profesjonalnym ośrodku odwykowym. W takim miejscu możemy liczyć na pomoc wykwalifikowanych terapeutów oraz wsparcie osób z podobnym problemem.
Jak leczyć uzależnienia?
Jedynym dobrym i skutecznym sposobem na walkę z uzależnieniem jest kompleksowe leczenie. Rozpoczyna się ono od zaprzestania sięgania po używkę, niekiedy niezbędny okazuje się też detoks (alkoholizm, narkomania, lekomania). Abstynencja jest warunkiem koniecznym do podjęcia się leczenia uzależnień. Terapia obejmuje intensywny program terapeutyczny i trwa kilka tygodni. Najlepsze efekty daje terapia przeprowadzana w warunkach stacjonarnych. Kuracja musi składać się z terapii indywidualnej oraz grupowej. W przypadku alkoholizmu musi ona trwać co najmniej 4 tygodnie, natomiast dłużej u osób uzależnionych od narkotyków, leków czy zmagających się z uzależnieniami krzyżowymi.
Na czym polega terapia uzależnień?
Leczenie uzależnienia musi zostać rozpoczęte od wzbudzenia u osoby chorej motywacji ze swoją chorobą. Wszelkie uzależnienia są szkodliwe dla życia człowieka. Odbierają mu radość życia, zdolność do podejmowania decyzji i funkcjonowania w społeczeństwie. Oddziałują szkodliwie na wszystkie sfery jego życia (rodzinna, zawodowa, towarzyska). Proces leczenia można podzielić na 3 etapy:
– Zapoznanie się z problemem i motywacja do podjęcia leczenia. To pierwszy i najtrudniejszy dla chorego etap. Niestety większość osób uzależnionych nie zdaje sobie sprawy ze swojego nałogu. Pojawia się tutaj zjawisko zaprzeczania, racjonalizowania go, czy też obwiniania o swoją sytuację innych osób. Pogodzenie się z uzależnieniem i chęć walki z nim jest pierwszą drogą do pozbycia się go.
– Drugim etapem jest terapia podstawowa. Jeśli już pojawi się motywacja do działania, można wówczas rozpocząć terapię uzależnienia. Może ona odbywać się na oddziałach terapii uzależnień czy też w zamkniętych prywatnych ośrodkach. Ten etap obejmuje wiele zajęć terapeutycznych, te indywidualne i grupowe. Polega na schematycznym programie przygotowanym przez doświadczonych specjalistów. Zajęcia mają za zadanie uświadomić pacjentowi skutku, jakie sienie ze sobą nałóg. Chory może zapoznać się ze wszelkimi konsekwencjami swoimi uzależnienia. Uzależniony jest również uczony funkcjonowania w społeczeństwie bez używek. Poznaje on sposoby na zachowanie abstynencji, walkę z głodem czy emocjami.
– Etap trzeci obejmuje terapię pogłębioną. Przeprowadzany jest przeważnie w trybie ambulatoryjnym. Są to także zajęcia terapeutyczne, spotkania grupowe i indywidualne. Program tych spotkań jest dostosowany do indywidualnych potrzeb danego pacjenta. Niestety wiele osób po ukończonej terapii nie jest w stanie zachować abstynencji i wraca do swojego nałogu. Właśnie dlatego niezwykle ważne jest kontynuowanie leczenia także po ukończeniu terapii.Leczenie uzależnień wiąże się też często z detoksykacją. Jest to odtruwanie organizmu wyniszczonego alkohole tudzież narkotykami. Nie jest to część procesu terapeutycznego, aczkolwiek pomaga pacjentowi wrócić do zdrowia fizycznego. Czasem niezbędne okazuje się przyjmowania przez pacjenta środków farmakologicznych. Są one stosowane, jeśli chory zmaga się ze spadkiem nastroju, wówczas może przyjmować leki przeciwdepresyjne.
W jaki sposób rozpocząć terapię uzależnień?
Do rozpoczęcia leczenia nie jest wcale wymagane skierowanie od lekarza. Osoba z nałogiem musi jedynie udać się do poradni leczenia uzależnień i tam zapisać na wizytę. Jeżeli terapia uzależnień ma być prowadzona w warunkach stacjonarnych, wówczas skierowanie jest wymagane. Taki dokument może wystawić psychiatra czy też lekarz medycyny rodzinnej. Warto podkreślić, iż terapia uzależnień znajduje się w grupie świadczeń opłacanych przez NFZ. Ponadto, mogą z niej skorzystać osoby posiadające ubezpieczenie zdrowotne, jak i te, które go nie mają. Leczenie uzależnień w naszym kraju jest bezpłatne, niestety na miejsce w takim ośrodku stacjonarnych czeka się przez dłuższy czas. Zazwyczaj jest to okres paru miesięcy, co dla wielu osób może okazać się problematyczne. Właśnie z tego względu wiele pacjentów decyduje się na skorzystanie z oferty prywatnych placówek prowadzących leczenia uzależnień. Dzięki nim proces wychodzenia z nałogu można rozpocząć błyskawicznie. Całkowity czas trwania terapii uzależnień jest ustalany indywidualnie, a cały proces wymaga samozaparcia i chęci do pozytywnej zmiany w swoim życiu. Z pewnością warto zapisać się na leczenie, aby móc powrócić do normalności i przejąć kontrolę nad swoim życiem. Warto pamiętać, aby po zakończonym leczeniu w dalszym ciągu korzystać z grup wsparcia. Walka z nałogiem jest trudna i mozolna. Zapisanie się na terapię do profesjonalnego ośrodka jest najlepszym wyborem dla osoby uzależnionej, jak i jej rodziny.