Jak pomóc alkoholikowi z depresją?

Powrót do listy

Jak pomóc alkoholikowi z depresją? Alkoholizm i depresja to choroby, które często idą ze sobą w parze. Mogą mieć one podobne podłoże, choć czasami jedna choroba wynika bezpośrednio z drugiej. Ważne, aby w takim przypadku nie stawiać na domowe sposoby leczenia, bowiem okazują się one całkowicie nieskuteczne. Jak pomóc alkoholikowi z depresją?

Jak zachować się, mając w rodzinie alkoholika z depresją?

Jeśli w naszej rodzinie bądź w najbliższym otoczeniu przebywa osoba, która boryka się jednocześnie z chorobą alkoholową oraz depresją, bardzo ważne jest okazanie jej odpowiedniego wsparcia. Co istotne, nie możemy jednocześnie pokazać, że akceptujemy nałóg oraz zachowania, jakie z niego wynikają. Wiele osób nie wie, jakie działania można podjąć, aby pomóc choremu. Tymczasem powinniśmy mieć świadomość, że alkoholik z depresją niewiele jest w stanie zdziałać samodzielnie. Leczenie samego alkoholizmu we własnym zakresie zwykle przynosi mierne rezultaty, natomiast jeśli dochodzi do tego depresja, nie możemy mówić o żadnych efektach domowego leczenia. Podstawowym zadaniem osoby, która chce pomóc alkoholikowi z depresją, jest znalezienie odpowiedniego ośrodka leczenia. Zazwyczaj w takim przypadku bardzo dobrze sprawdza się terapia w ośrodku zamkniętym, która często trwa nawet kilka tygodni. Pozwala ona osobie chorej odseparować się od swojego otoczenia, spokojnie przejść etap odwyku oraz pozostawić swoje problemy zawodowe czy rodzinne w zupełnie innym miejscu. Ponadto, chory jest przez cały czas pod opieką specjalistów, co redukuje ryzyko na przykład próby samobójczej. 

Jak wybrać ośrodek dla alkoholika?

Rodzina alkoholika, który zmaga się z depresją, bardzo często popełnia zasadniczy błąd – stara się znaleźć dla niego ośrodek, który będzie zlokalizowany gdzieś w pobliżu miejsca zamieszkania. Tymczasem musimy mieć świadomość, że ani rodzina, ani przyjaciele nie mogą w czasie odwyku odwiedzać chorego. Jest to jeden z elementów terapii, która zakłada czasową izolację od bliskich. Miejmy na uwadze, że z jednej strony alkoholika mogłyby odwiedzać osoby bliskie, lecz z drugiej strony takie, które będą namawiać go na powrót do nałogu. Wybierając ośrodek dla alkoholika, kierujmy się przede wszystkim jego renomą i szerokim zakresem świadczonych usług. Dobrym wyborem będzie Ośrodek leczenia uzależnień – ośrodek, który specjalizuje się w leczeniu różnego typu uzależnień, w tym od alkoholu. Tam też możemy rozpocząć efektywne leczenie depresji, związanej z chorobą alkoholową. Wykwalifikowana kadra, doświadczenie i empatia pozwalają świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Chory może liczyć na kompleksową opiekę, która oparta jest przede wszystkim o standardy bezpieczeństwa. Leczenie polega na odtruciu alkoholowym, psychoterapii oraz farmakoterapii, jeśli takowa jest konieczna. 

Dlaczego nie warto leczyć się w domu?

Leczenie depresji i alkoholizmu jest bardzo złożonym procesem. Wymaga bowiem kompleksowego podejścia do psychiki pacjenta, który w rzeczywistości cierpi na dwie różne choroby. Mogą mieć one taką samą przyczynę bądź też wynikać jedna z drugiej. W rzeczywistości duże znaczenie ma tutaj terapia, która pozwala powoli, lecz trwale poradzić sobie z chorobami, takimi jak depresja czy alkoholizm. Terapia powinna być prowadzona przez doświadczonego specjalistę – w przypadku osób, cierpiących na depresję, spotkania w gronie anonimowych alkoholików nie mogą być jedyną formą leczenia. Ponadto, w wielu przypadkach chory potrzebuje dodatkowo farmakoterapii. Musi więc zażywać leki, które dostępne są wyłącznie na receptę. Co więcej, można je przyjmować tylko pod ścisłą kontrolą lekarza. Samodzielne leczenie w domowych warunkach nie tylko nie przynosi oczekiwanych rezultatów, ale może również przyczynić się do pogłębienia problemu. Faktem jest bowiem, iż w ten sposób odwlekamy wizytę u specjalisty, przez co choroba (jedna i druga) stale postępują.

Jak pomóc alkoholikowi z depresją?

Jeśli mamy w rodzinie, w pracy czy wśród sąsiadów alkoholika, który dodatkowo cierpi na depresję, należy przede wszystkim zachęcić go do podjęcia leczenia. Dobrze, jeśli alkoholik sam wyrazi chęć pójścia na terapię, wtedy bowiem można osiągnąć lepsze jej efekty. Z drugiej strony, jeśli chory całkowicie odmawia współpracy, dobrze jest samemu zgłosić się po pomoc do specjalisty. Oczywiście, trudno jednoznacznie ocenić, czy dana osoba cierpi na depresję, czy też jej stan wynika z czegoś zupełnie innego. Niemniej jednak ekspert będzie w stanie wstępnie ocenić, z jakim problemem boryka się chory. Ponadto, udzieli nam cennych wskazówek, dotyczących tego, jakie kroki podjąć, aby pomóc mu poradzić sobie z nałogiem. Każdy przypadek jest zupełnie inny, zatem trudno w jakikolwiek sposób uogólniać schemat postępowania. Pamiętajmy jednak, że wobec alkoholika z depresją nie możemy pozostać bierni, gdyż prowadzi to wyłącznie do pogłębienia problemu. Im szybciej chory podejmie odpowiednie leczenie, tym większą szansę będzie miał na całkowite pokonanie nałogu, a także depresji. W dodatku, wyrządzi mniej szkód zarówno sobie, jak i swoim bliskim.

Sprawdź wpisy na naszym blogu

Zobacz wpisy

Rozwiąż test alkoholowy

Przejdź do testu

 

Szum morza i terapia. Zarezerwuj już dziś.

Połącz terapię z urlopem nad morzem.

Leczenie alkoholizmu z zakwaterowaniem w komfortowych 1 osobowych pokojach z łazienkami.

Przejdź do kontaktu