Jak rozpoznać czy jest się uzależnionym od hazardu

Powrót do listy

Hazard przez wielu traktowany jest, jako dobra zabawa i niewinna rozrywka. Jednak emocje, jakie wiążą się z podejmowanym w grze ryzykiem mogą wywoływać psychologiczne uzależnienie od adrenaliny, jaką zapewniają nam gry losowe. Przygoda z hazardem zazwyczaj zaczyna się bardzo niewinnie.

Pierwszy kontakt z grami hazardowymi to: gra na automatach, jakich wiele w pubach oraz sklepach monopolowych, typowanie wyników rozgrywek sportowych u bukmacherów, których placówki można napotkać na niemal każdej ulicy, albo niewinna partyjka pokera na pieniądze ze znajomymi.

Zaangażowanie pieniędzy w grę ma podnieść jej atrakcyjność poprzez włączenie elementu ryzyka. A wiadomo, że tam gdzie jest ryzyko tam również pojawia się szansa na wygraną. Pokusa zdobycia wielkiej nagrody dla wielu osób staje się na tyle istotna, że zaczynają angażować coraz większe stawki, poświęcając na grę więcej czasu i zaangażowania niż dotychczas.

Niemal każdy z nas przynajmniej raz w życiu spróbował uczestnictwa w grach hazardowych, a nielicznie traktują to, jako powszechną rozrywkę, pochodząc do niej jednak z pewnym dystansem, angażując jedynie niewielkiej kwoty, które nie przyniosą uszczerbku na naszych finansach. Jednak nie każdy, kto spróbuje hazardu jest w stanie zachować zdrowy rozsądek. Emocje i adrenalina związane z szansą na wygraną zaczynają uzależniać.

Uzależnienie od hazardu można rozpoznać, gdy występuje jeden lub kilka objawów:

 • Gramy częściej, a hazard przestaje być dodatkiem do innych rozrywek, stając się celem samym w sobie.
  • Ryzykuje coraz wyższe stawki.
  • Gdy przegrywamy, to zamiast odejść od stołu lub maszyny, angażujemy większe kwoty, aby się odegrać.
  • Racjonalizujemy nasze postępowanie związane z grami hazardowymi.
  • Okłamujemy bliskich na temat hazardu.
  • Zaczynamy wierzyć w „wielką wygraną”.

Jeśli zauważasz u siebie, choć jeden z powyższych objawów to powinieneś zaakceptować fakt, że najprawdopodobniej uzależniłeś się od hazardu. Terapia uzależnień hazardowych możliwa jest, jeśli gracz zaakceptuje fakt swoje uzależnienia i będzie chciał podjąć się leczenia. Leczenie uzależnień możliwe jest przy zastosowaniu różnorakich metoda. Ośrodek leczenia uzależnień jest jednym ze sposobów na wyjście z nałogu związanego z hazardem.

Sprawdź wpisy na naszym blogu

Zobacz wpisy

Rozwiąż test alkoholowy

Przejdź do testu

 

Szum morza i terapia. Zarezerwuj już dziś.

Połącz terapię z urlopem nad morzem.

Leczenie alkoholizmu z zakwaterowaniem w komfortowych 1 osobowych pokojach z łazienkami.

Przejdź do kontaktu