Jak wyleczyć się z uzależnienia od alkoholu?

Powrót do listy

Jak wyleczyć się z uzależnienia od alkoholu? Nie da się ukryć, że podobnie jak inne uzależnienia, alkoholizm to choroba o fizycznym i psychicznym podłożu. Niestety występuje ono coraz częściej u młodych ludzi. W praktyce może dotknąć niemalże każdej osoby, niezależnie od wieku, płci, majętności czy cech charakteru. Dlaczego problem z uzależnieniem od alkoholu jest tak powszechny? Jakie objawy uzależnienia od alkoholu możemy wyróżnić? Na czym polega detoks organizmu? W jaki sposób wyleczyć się z uzależnienia od napojów alkoholowych? Aby uzyskać odpowiedzi na te pytania, serdecznie zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników. Jak wyleczyć się z uzależnienia od alkoholu?Nie da się ukryć, że podobnie jak inne uzależnienia, alkoholizm to choroba o fizycznym i psychicznym podłożu. Niestety występuje ono coraz częściej u młodych ludzi. W praktyce może dotknąć niemalże każdej osoby, niezależnie od wieku, płci, majętności czy cech charakteru. Dlaczego problem z uzależnieniem od alkoholu jest tak powszechny? Jakie objawy uzależnienia od alkoholu możemy wyróżnić? Na czym polega detoks organizmu? W jaki sposób wyleczyć się z uzależnienia od napojów alkoholowych? Aby uzyskać odpowiedzi na te pytania, serdecznie zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników. 

Dlaczego problem z uzależnieniem od alkoholu jest tak powszechny?

Z pewnością wiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jak powszechny jest problem związany z uzależnieniem od napojów wyskokowych. Jest to przede wszystkim związane z tym, że dostęp do najróżniejszych trunków jest ogólnodostępny. Często są one traktowane jako pewien dodatek do spotkań ze znajomymi, podczas uroczystości rodzinnych lub innych okazji. Niekiedy alkohol spożywany jest w samotności- jest to złudny sposób na rozluźnienie i poprawę humoru. O ile znamy umiar, a tego typu napoje spożywane są rzadko i nieregularnie, wówczas nie ma jeszcze w tym niczego złego- wszystko jest dla ludzi. Należy jednak uświadomić sobie, że istnieje cienka granica pomiędzy okolicznościowym sprawianiem sobie przyjemności, a utratą nad tym kontroli. Niestety świadomość tego problemu jest często zbyt późna, w konsekwencji nie jesteśmy w stanie samodzielnie sobie z tym poradzić. Dodatkowo uzależniony nie jest jedyną osobą, która z powodu tego okrutnego nałogu cierpi. Niekiedy najbliżsi także staja się współuzależnieni, co prowadzi do tego, że każdy z nich potrzebuje pomocy. 

Jakie objawy uzależnienia od alkoholu możemy wyróżnić?

Trudno jest jednoznacznie wskazać, kiedy rozpoczyna się choroba alkoholowa. W zdecydowanej większości przypadków na początku jest to okazjonalne spożywanie trunków, przykładowo na imprezach, w gronie znajomych, podczas świąt, na koncertach. Po pewnym czasie napoje wyskokowe mają coraz większe znaczenie dla osoby uzależnionej- kupowane są bez większej okazji, z nudów, w przypadku złego humoru, z czasem z powodu bezsenności. Okazyjne picie powoli przeradza się w element codzienny, bez którego nie jesteśmy w stanie wyobrazić sobie spędzania wieczoru. Pamiętajmy o tym, że uzależnienie od alkoholu nie jest związane jedynie z częstotliwością picia. Może mieć także podstawę w genowych predyspozycjach, podłożu psychologicznym, a nawet w środowisku. Wraz z tym, jak zwiększa się ilość dostarczanego do organizmu alkoholu, zwiększa się tolerancja osoby chorej. W konsekwencji kupuje coraz większą ilość substancji w celu uzyskania pożądanego efektu.

Na czym polega detoks organizmu?

W praktyce pierwszym etapem, który prowadzi do leczenia organizmu, jest detoksykacja organizmu. Tego typu oczyszczanie umożliwia nie tylko usunięcie szkodliwych substancji, ale także przywrócenie równowagi w naszym organizmie poprzez uzupełnienie witamin i mikroelementów. Należy podkreślić, że wykonanie takiego detoksu to również sposób na złagodzenie nieprzyjemnych objaw AZA (Alkoholowy Zespół Abstynencyjny). Często doprowadza on chociażby do bólu głowy, drżenia rąk, nadmiernej potliwości, suchości w ustach, kołotania serca, osłabienia, a w skrajnych przypadkach do stanów depresyjno-lękowych, które mogą mieć poważne konsekwencje Warto w tym miejscu zdawać sobie sprawę z tego, że odtruwanie to również przygotowanie osoby uzależnionej do podjęcia następnych kroków, mających na celu leczenie nałogu. Detoksykacja to proces, który odbywa się w specjalnie przystosowanych warunkach. Cały czas jesteśmy kontrolowani przez specjalistów. W trakcie trwania tego procesu dość powszechnym zjawiskiem są halucynacje, padaczka, majaczenie- każda z tych objaw wymaga interwencji, co warto mieć na uwadze. 

W jaki sposób wyleczyć się z uzależnienia od napojów alkoholowych?

Proces odtruwania organizmu z reguły odbywa się w specjalistycznym ośrodku leczenia uzależnień lub na oddziale szpitalnym. W takich sytuacjach chory ma pełen komfort, bowiem zajmują się nim prawdziwi specjaliści, którzy to niemalże gwarantują maksymalny stopień bezpieczeństwa, a także skuteczność podejmowanych działań. Zanim proces zostanie rozpoczęty, to wykonywane są najważniejsze badania, wśród których wyróżnia się stężenie elektrolitów, morfologię krwi, badanie moczu, pomiar ciśnienia, EKG. Złe samopoczucie można zminimalizować poprzez wdrożenie środków farmakologicznych. Czas trwania detoksykacji to każdorazowo sprawa indywidualna. W zdecydowanej większości przypadków są to trzy dni w zamkniętym ośrodku leczenia uzależnień. Tam specjaliści pomogą w utrzymaniu stanu abstynencji. W późniejszym czasie podejmowana jest psychoterapia- indywidualna lub grupowa. Złożoność takich działań jest stosunkowo duża i zależna od stopnia skomplikowania problemu.

Sprawdź wpisy na naszym blogu

Zobacz wpisy

Rozwiąż test alkoholowy

Przejdź do testu

 

Szum morza i terapia. Zarezerwuj już dziś.

Połącz terapię z urlopem nad morzem.

Leczenie alkoholizmu z zakwaterowaniem w komfortowych 1 osobowych pokojach z łazienkami.

Przejdź do kontaktu