Jak zdefiniować hazardzistę?

Powrót do listy

Jak zdefiniować hazardzistę?

Mianem hazardzisty określamy osobę, która decyduje się na udział w grach losowych. Bycie hazardzistą to jednak nie tylko uprawianie gier z elementami losowymi, ale również pewna postawa życiowa. Jednak sam fakt uczestniczenia w różnego rodzaju rozrywkach takich jak gra w karty lub wizyty w kasynie, nie decyduje od razu o tym, że ktoś jest osobą uzależnioną od hazardu. Mimo to, jeśli czerpiemy przyjemność w uczestniczeniu w tego typu grach, ryzykując przy okazji pieniądze oraz inne dobra materialne to mamy spore zadatki na hazardzistę.

Hazard należy do grupy uzależnień behawioralnych, czyli tych uzależnień, które nie wiążą się z zażywaniem substancji psychoaktywnych takich jak alkohol oraz narkotyki. Nie oznacza to jednak, że hazard jest bezpieczniejszym uzależnieniem. Owszem nie prowadzi bezpośrednio to negatywnych skutków dla organizmu uzależnionego, ale może być preludium to wejścia w kolejne niebezpieczne nałogi.

Hazardzista to osoba, która uczestnicząc w grach losowych podnosi stawkę wraz z rozwojem gry, szczególnie, gdy ponosi stratę, wówczas podnoszenie stawek i coraz bardziej ryzykowne zagrania mają na celu odrobienie strat, co jednak prawie nigdy się nie udaje, ponieważ gry losowe mają to do siebie, że prawdopodobieństwo wygranej jest znikome i zależy wyłącznie od uśmiechu losu, który może bardzo długo nie przychodzić.

Osoba uzależniona od hazardu nie potrafi zaakceptować złej passy i odejść od stołu w odpowiednim momencie. Bardzo powszechnym zachowaniem u osób mających problem z hazardem jest nie mówienie o stratach, a jedynie o wygranych. Hazardzista potrafi chwalić się wygraną na poziomie 1000 złotych, nie wspominając jednocześnie o tym, że droga do tego 1000 złotych kosztowała go dwa razy tyle, a więc wcale nie wygrał, a poniósł stratę. Jednak hazardzista stara się ten fakt zataić nie tylko przed innymi, ale coraz częściej również przed sobą.

Najczęstszym skutkiem uzależnienia od hazardu jest popadanie w problemy finansowe oraz rozwój uzależnień również na innych polach takich jak alkohol oraz narkotyki, które są nieodzownym dodatkiem w miejscach, w których uprawia się hazard. Problemy finansowe wywołane hazardem mogą skończyć bardzo poważnym zadłużeniem osoby uzależnionej oraz pozbyciem się przez nią całego majątku.

Sprawdź wpisy na naszym blogu

Zobacz wpisy

Rozwiąż test alkoholowy

Przejdź do testu

 

Szum morza i terapia. Zarezerwuj już dziś.

Połącz terapię z urlopem nad morzem.

Leczenie alkoholizmu z zakwaterowaniem w komfortowych 1 osobowych pokojach z łazienkami.

Przejdź do kontaktu