Jaka terapia uzależnień

Jaka terapia uzależnień?

Terapia dla par czy indywidualna?

Znane jest twierdzenie, że alkoholik, by zaczął się leczyć, musi sięgnąć dna. Niestety często tego dna sięgają także jego najbliżsi, których nałóg również rujnuje najczęściej psychicznie i emocjonalnie. Tam, gdzie bowiem pojawia się alkohol ginie miłość, przyjaźń i wzajemne zrozumienie się. I terapia odwykowa może dużo zmienić, bo alkoholik przestaje pić. Często jednak nie tak prosto jest odbudować relacje z bliskimi mu osobami, bo przepaść jest już zbyt duża. Pytanie, czy skuteczna w takim przypadku będzie terapia dla par, czy raczej indywidualna?

Współuzależnienie i brak komunikacji w związku.

Przychodzi taki moment, że partner osoby uzależnionej zauważa, jak bardzo również jego życie skoncentrowane jest wokół alkoholu. Dzieje się tak, ponieważ najpierw nie chce być partnerem alkoholika. Więc wszystkie działania i myśli zmierzają do ukrywania tego faktu, jak i do niesienia pomocy osobie uzależnionej. Potem natomiast, kiedy partner nie potrafi już dłużej siebie okłamywać, dąży do tego, by bliska mu osoba zaczęła się leczyć.

Ciężar picia alkoholika przenosi się więc na psychikę partnera, na jego emocje i doznania. Spogląda on za siebie i widzi, że jego marzenia, dążenia i cele legły w gruzach Albowiem całe swoje życie poświęcił chorobie męża czy żony. Do tego dochodzi notoryczne obwinianie partnera za chorobę, wieczne żale i pretensje. To jeszcze bardziej niszczy związek. Powoduje, że dwoje kochających się ludzi jest sobie całkiem obcych, wręcz wrogo do siebie nastawionych. Rozpoczęte leczenie alkoholizmu partnera nie zawsze jednak wpływa na poprawę relacji interpersonalnych. Pomóc może właśnie behawioralna terapia dla par, którą najczęściej organizuje prywatny ośrodek leczenia uzależnień.

Jaka terapia uzależnień?

Kiedy jednak zdecydować się na terapię indywidualną?

Terapia dla par zdecydowanie otwiera drogę do lepszego, wzajemnego dialogu. Pod czujnym okiem terapeuty dwoje ludzi zaczyna na nowo budować swoje relacje. Bez obaw mówić, o tym, co boli, denerwuje, a często krępuje. Czasem jednak ludzie nie są gotowi na takie wyznania bądź nie chcą tego. W takim przypadku lepsza jest terapia indywidualna. Terapia alkoholowa ma bowiem na celu przede wszystkim pomóc osobie uzależnionej, nie jest więc nastawiona na rozwiązywanie poważnych problemów małżeńskich. Jeśli więc jedna ze stron albo co gorsza obie wciąż pozostają w otwartym konflikcie, terapia będzie tylko ten problem pogłębiać. W takim przypadku lepsze rezultaty przyniesie terapia indywidualna. Tu partner skupi się na swoich problemach. Nie będzie musiał dodatkowo walczyć z wzajemnym przerzucaniem winy, wrogością czy notorycznym oskarżaniem się.

Jaka terapia uzależnień?

Idealnym rozwiązaniem wydaje się więc być behawioralna terapia dla par. W niej partnerzy tylko częściową uczestniczą we wspólnych zajęciach i spotkaniach. Podczas trwania terapii bloki są bowiem tak rozdzielone, by terapeuta mógł w pełni skupić się na problemach uzależnionego. Ale także współuzależnionego, dzięki czemu łatwiej jest ocenić skalę problemów i podjąć właściwe kroki, zmierzające do ich rozwiązania. Taka terapię oferuje np. ośrodek w Dziwnówku.

Sprawdź wpisy na naszym blogu

Zobacz wpisy

Rozwiąż test alkoholowy

Przejdź do testu

 

Szum morza i terapia. Zarezerwuj już dziś.

Połącz terapię z urlopem nad morzem.

Leczenie alkoholizmu z zakwaterowaniem w komfortowych 1 osobowych pokojach z łazienkami.

Przejdź do kontaktu