Leczenie alkoholizmu farmakologicznie. Czy jest cudowny lek na alkoholizm?

Powrót do listy

Leczenie alkoholizmu farmakologicznie. Nie wynaleziono jeszcze skutecznego leku leczącego uzależnienie od alkoholu. W celach leczniczych są stosowane w świecie

– disulfiram,

– akamprozat

– naltrekson

– nalmefen

Mają one różne działanie i wpływają w różnych kierunkach.

Omówimy kolejno leki stosowane w terapii uzależnienia od alkoholu.

Disulfiram ( znany powszechnie, jako: Esperal, Antabuse) jest środkiem typowo awersyjnym, odstraszającym. Nie leczy samego uzależnienia od alkoholu. Pomaga jedynie wymusić abstynencję. Jego działanie polega na zakłóceniu dehydrogenazy aldehydowej, czyli powoduje gromadzenia produktu pośredniego metabolizmu alkoholu w organizmie. Jest on środkiem bardzo toksycznym, powodującym bardzo nieprzyjemne objawy – silny ból głowy, nudności, wzrost ciśnienia…

Nieznany był psychologiczny aspekt działania disulfiramu — badania wykazują, że pozytywne skutki jego działania wynika przede wszystkim z chęci zerwania z nałogiem. Chęć i motywację do zerwania z nałogiem najskuteczniej można zbudować podczas psychoterapii, bez chęci skuteczność działania disulfiramu jest nikła. Tak, więc zastosowanie disulfiramu może być jedynie pomocne przy właściwym leczeniu alkoholizmu, jeżeli pacjent ma trudności w utrzymaniu abstynencji podczas psychoterapii.

Akamprozat (Campral) 

Akamprozat (Campral)  to lek hamujący układ glutaminianergiczny, nie do końca wyjaśniono szczegółowy sposób jego działania. Akamprozat ułatwia utrzymanie abstynencji u uzależnionych. Badania przeprowadzane w Stanach Zjednoczonych nie potwierdzają jego skuteczności w leczeniu uzależnienia od alkoholu.

Naltrekson (ReVia, Adepend)

Naltrekson (ReVia, Adepend), działanie naltreksonu wiąże się z jego działaniem blokującym receptory opioidowe, co prowadzi do zahamowania uwalniania dopaminy.

Naltrekson, jest lekiem wspomagającym leczenie uzależnienia od alkoholu. Jednak jego umiarkowana skuteczność, stwierdzona w badaniach medycznych, pokazuje, że na większość uzależnionych działa on w niewielkim stopniu.

Nalmefen (Selincro)

W przypadku wszystkich tych leków występują liczne działania niepożądane, które powinny być brane pod uwagę przed wprowadzeniem ich do użycia. Szczególną ostrożność należy wykazać, gdy występują ( powszechne u osób nadużywających alkoholu) zaburzenia w pracy wątroby a także w przypadku zaburzeń psychicznych czy niemniej często występującej depresji.

Podsumowując należy stwierdzić, że pewnej części osób uzależnionych od alkoholu ww. środki medyczne mogą w jakimś stopniu pomóc, jednak ich stosowanie powinno być jednym z elementów kompleksowego leczenia uzależnienia od alkoholu.

Sprawdź wpisy na naszym blogu

Zobacz wpisy

Rozwiąż test alkoholowy

Przejdź do testu

 

Szum morza i terapia. Zarezerwuj już dziś.

Połącz terapię z urlopem nad morzem.

Leczenie alkoholizmu z zakwaterowaniem w komfortowych 1 osobowych pokojach z łazienkami.

Przejdź do kontaktu