Jak leczyć alkoholizm? Na czym polega leczenie alkoholizmu?

Powrót do listy

Na czym polega leczenie alkoholizmu?

Istotą nałogu jest uzależnienie psychiczne i fizyczne, które w praktyce oznacza, że chory odczuwa silny przymus zażywania środka psychoaktywnego. Niestety, ta sama substancja niszczy jego zdrowie i życie. Niezbędne staje się więc leczenie alkoholizmu, którego celem jest wyposażenie osoby uzależnionej w strategie normalnego funkcjonowania bez używek. Na czym polega taka terapia?

Leczenie alkoholizmu – jak zacząć?

Często mówi się o tym, że podjęcie decyzji o rozpoczęciu leczenia nałogu stanowi połowę sukcesu. Z perspektywy osoby zdrowej wydaje się to niezrozumiałe: w końcu co może być trudnego w zwróceniu się po profesjonalną pomoc?

W rzeczywistości jednak chorzy bardzo rzadko zdają sobie sprawę ze swojego problemu. Główną przyczyną takiego stanu rzeczy jest tzw. mechanizm iluzji i zaprzeczania, który sprawia, że nałogowcy nie dopuszczają do siebie faktów świadczących o własnym zaburzeniu.

Nawet alkoholicy w jego zaawansowanym stadium są przekonani, że całkowicie panują nad swoim postępowaniem. Często stosują wymówki i usprawiedliwienia oraz przekonują otoczenie (i przy okazji samych siebie), że są w stanie się kontrolować: „Piję, bo lubię. Przestałbym, gdybym chciał”, „Piję tylko kilka lampek wina dziennie, jakoś muszę się zrelaksować po pracy”, „Przecież wszyscy piją”, „Kolega miał urodziny, musiałem wypić za jego zdrowie”.

Najtrudniejszym etapem jest więc samo przyjęcie do wiadomości, że leczenie alkoholizmu jest potrzebne. Bardzo ważną rolę w tym procesie mogą odegrać bliscy, którzy uświadomią choremu skalę problemu.

Metody stosowane w leczeniu alkoholizmu

Organizm osoby długotrwale spożywającej alkohol ulega zatruciu toksynami i wypłukaniu niezbędnych witamin oraz mikroelementów. W dodatku obecność substancji psychoaktywnej wpływa na psychikę chorego. Z tego powodu przed rozpoczęciem właściwego leczenia alkoholizmu należy przeprowadzić detoks, czyli odtrucie alkoholowe. Gwałtowne odstawienie środka uzależniającego mogłoby doprowadzić do bardzo nieprzyjemnych dolegliwości związanych z głodem alkoholowym, w związku z czym warto odbyć detoks w profesjonalnym ośrodku, zapewniającym pacjentowi bezpieczeństwo i wsparcie.

Leczenie alkoholizmu wykorzystuje kilka różnych metod, które w połączeniu pomagają rozbroić mechanizmy uzależnienia i wypracować zdrowe metody radzenia sobie z codziennością. Pierwszą z nich jest terapia indywidualna, która pozwala specjaliście skupić się na jednym pacjencie, jego specyficznych cechach i problemach. Nadrzędnym celem jest zatrzymanie choroby poprzez poznanie jej przyczyn i zagłębienie się w trudne, często „zapijane” emocje. Następnie można przejść do technik radzenia sobie z głodem alkoholowym, zapobiegania nawrotom, treningu asertywności (potrzebnej do umiejętności odmawiania alkoholu) oraz wypracowania alternatywnych sposobów spędzania czasu.

Drugą metodą jest terapia grupowa, która pozwala znaleźć wsparcie u innych chorych oraz rozwinąć potrzebne umiejętności społeczne. Pacjenci uczą się od siebie nawzajem i naśladują swoje pozytywne zachowania. Obserwowanie osób na dalszych etapach leczenia alkoholizmu pozwala rozbudzić nadzieję na lepszą przyszłość oraz dostarcza cennej inspiracji. Pozostali pacjenci stają swoistym „lustrem”, w którym chory może się przejrzeć, wyciągając istotne wnioski.

Bardzo ważną rolę w leczeniu alkoholizmu odgrywa tzw. psychoedukacja, dzięki której alkoholicy poznają informacje na temat swojej choroby i jej mechanizmów, a także dowiadują się wielu ciekawych rzeczy na temat ludzkiej psychiki oraz funkcjonowania człowieka w rozmaitych sytuacjach. Dzięki temu uczą się reagować na negatywne emocje w sposób konstruktywny i nabywają strategie radzenia sobie z trudnościami życia codziennego.

Wspomaganie leczenia alkoholizmu

Poza wymienionymi wyżej technikami istnieje kilka dodatkowych metod, które mogą zostać zastosowane jako uzupełnienie podstawowej terapii. O tym, jakie środki warto wdrożyć, decydują specjaliści opiekujący się chorym.

Bardzo często stosowaną metodą jest farmakoterapia. Za ogromną część uzależnienia odpowiadają czynniki biologiczne, które można zredukować poprzez przyjmowanie odpowiednio dobranych leków. Warto jednak zaznaczyć, że nie istnieje żadna magiczna pigułka lecząca alkoholizm. Za powstawanie i utrzymywanie nałogów odpowiadają przede wszystkich mechanizmy psychologiczne i nieprawidłowe sposoby myślenia. Nie da się powrócić do zdrowia bez ich rozbrojenia i treningu zwalczania codziennych pokus.

Pomocna może okazać się także hipnoza, która pozwala poznać nieuświadomione przyczyny picia, poradzić sobie z dawnymi traumami oraz negatywnymi emocjami, często stającymi się impulsem do sięgania po alkohol. Sugestie hipnotyczne mogą również wzbudzić awersję do alkoholu oraz zmienić nastawienie chorego do psychoterapii.

Jako że uzależnienie to choroba, która dotyka całych rodzin, bardzo ważne dla procesu zdrowienia może być wsparcie bliskich alkoholika. W związku z tym warto rozważyć np. specjalne programy terapii dla par, podczas których rozwiązywane są również problemy w związku, a partner chorego uzyskuje cenne rady dotyczące radzenia sobie ze współuzależnieniem. Praktyka pokazuje, że zastosowanie tej metody może być kluczowe dla powodzenia leczenia alkoholizmu.

Polecamy leczenie (terapię) w Prywatnym Ośrodku Terapii Uzależnień w Dziwnówku nad polskim morzem. Zadzwoń 606 494 846

Sprawdź wpisy na naszym blogu

Zobacz wpisy

Rozwiąż test alkoholowy

Przejdź do testu

 

Szum morza i terapia. Zarezerwuj już dziś.

Połącz terapię z urlopem nad morzem.

Leczenie alkoholizmu z zakwaterowaniem w komfortowych 1 osobowych pokojach z łazienkami.

Przejdź do kontaktu