Kiedyś będąc na urlopie obserwowałam skoki na bungee. Ludziom towarzyszyła spora dawka adrenaliny, w oczach widać było wyraźnie, jak strach mieszał się z ciekawością, z poznaniem tego, co jeszcze nieznane, może nawet z przekraczaniem własnych granic. Teraz myślę, że dla niektórych terapia odwykowa to właśnie taki skok na bungee. Trzeba zaufać drugiej osobie, jednocześnie wierząc we własne siły i możliwości. Trzeba tego chcieć, mimo strachu przed nieznanym. Kto nie jest przekonany, ten nie skoczy. W terapii natomiast, kto nie jest przekonany – zacznie pić znowu.

Powody, dla których wracamy do nałogu.

Tych, którym się udało raz na zawsze odstawić alkohol jest wielu. Zachowanie abstynencji nie jest łatwym, ale z pewnością wykonalnym zadaniem. Alkoholik musi tylko zrozumieć, kim jest, według jakich reguł warto postępować, a przede wszystkim powinien odpowiednio wcześnie rozpoznawać zarówno fizyczne, jak i psychiczne symptomy nawrotu choroby. Również wielu jest tych, dla których terapia odwykowa rozpoczęła się od nowa. Dlaczego?

  • Zerwali nałóg dla kogoś bądź dla czegoś – powodem do dumy dla bliskiej osoby, przyjaciela czy rodziny jest skuteczne zmotywowanie alkoholika do podjęcia leczenia. Oznacza to poddanie się terapii, a tym samym szansę na lepsze życie. Negatywną stroną motywacji jest uczestniczenie w terapii dla ugrania pewnych korzyści dla siebie. Osoba uzależniona nie postrzega picia, jako choroby, nie czuje też potrzeby leczenia się, ale jeśli grozi jej zwolnienie z pracy, rozwód czy wyrzucenie z mieszkania, to uważa, iż terapia odwykowa jest mniejszym złem i wybiera je. Tym samym po terapii alkoholik wierzy, że nabrał odpowiedniego dystansu do picia. Jego myślenie nadal koncentruje się wokół alkoholu, tyle, że teraz jest przekonany, że potrafi powiedzieć sobie w odpowiednim momencie stop. Alkoholik musi najpierw zrozumieć, że ma problem, że tym problemem jest alkohol, wtedy terapia odwykowa będzie tym udanym dla niego skokiem na bungee.
  • Zaprzestają leczenia, spotkań z terapeutą czy z grupami wsparcia – przychodzi taki moment, że alkoholik czuje, iż sam pewnie stoi na swoich nogach i żadna pomoc nie jest mu już potrzebna. Zrozumiał swój błąd, naprawił go, nie myśli o alkoholu, potrafi też obok niego całkiem obojętnie przejść. Dzieje się natomiast zupełnie na odwrót. Podświadomość alkoholika, znów kieruje go na tory starych ścieżek. Alkoholik szuka dawnych miejsc, znajomych, zaczyna znów rozlewać alkohol na imprezach, a do tego nie radzi sobie nawet z błahymi problemami. Na co dzień staje się konfliktowy i agresywny. Kwestią czasu jest, kiedy sięgnie po alkohol. W takiej sytuacji warto odwiedzić ośrodek leczenia odwykowego albo poszukać kontaktu z terapeutą.
  • Mają zbyt wygórowane oczekiwania. Terapia odwykowa jest często decyzją, do której podjęcia chory potrzebował wiele odwagi, samozaparcia i przyznania się do błędów. Podczas terapii nie było mu też łatwiej. Chory wiele razy musiał uderzyć się w pierś, pokazać swoje słabości i obnażyć własne niepowodzenia czy błędy. Kiedy terapia dobiega końca czuje się nie tylko lepszym człowiekiem, ale ma też swoje oczekiwania, co do życia. Chce jednocześnie nadrobić to, co stracił podczas picia, jak i pokazać innym ile jest wart. Do tego wszystkiego dąży szybko, czasami nazbyt szybko. To obraca się przeciw niemu. Po drodze napotyka wiele problemów i przeciwności losu, których w jego dość życzeniowym scenariuszu nie ma prawa być. To prowadzi go do pierwszych załamań i chwil zwątpienia, które po prostu zapija.
  • Są przekonani, że teraz to będzie tylko lepiej. Alkoholik często nie przyjmuje do wiadomości, że po terapii czeka na niego normalne codzienne życie, choroby, problemy, przeciwności, awantury czy brak zrozumienia. Jeśli nie jest na to przygotowany, to może nie starczyć mu sił, by trwać nadal w abstynencji.

W każdym z tych przypadków niezbędna jest konsultacja z terapeutą, ponieważ powrót do picia oznacza powrót choroby i rozpoczęcie wszystkiego od nowa. Im wcześniej alkoholik bądź jego bliska osoba zauważą niebezpieczeństwo nawrotu choroby, tym szybsza będzie reakcja i udzielenie wsparcia. Warto skorzystać z pomocy profesjonalnego ośrodka leczenia uzależnień

Sprawdź wpisy na naszym blogu

Zobacz wpisy

Rozwiąż test alkoholowy

Przejdź do testu

 

Szum morza i terapia. Zarezerwuj już dziś.

Połącz terapię z urlopem nad morzem.

Leczenie alkoholizmu z zakwaterowaniem w komfortowych 1 osobowych pokojach z łazienkami.

Przejdź do kontaktu