Pierwsze objawy alkoholizmu

Powrót do listy

Pierwsze objawy alkoholizmu są z reguły bardzo słabo widoczne zarówno dla samego chorego jak i jego najbliższego otoczenia. Z biegiem czasu przybierają one jednak dużo bardziej ostry wyraz i następuje dość często bardzo gwałtowny rozwój wydarzeń. Sam chory na chorobę alkoholową stara się z reguły manipulować zarówno samego siebie jak i swoje najbliższe otoczenie. Twierdzi, że nie ma problemu z piciem. Dzieje się tak głównie dlatego, że bardzo trudno mu uwierzyć w to, że nie jest w stanie kontrolować już swojego picia. A także, że stał się kimś bezsilnym wobec potęgi alkoholu. Zdrowy człowiek  bowiem nie ma problemu z odmówieniem lub przerwaniem picia i wyjściem z imprezy. Osoba uzależniona od alkoholu niestety już tak.

Pierwsze objawy alkoholizmu

W sieci Internetu istnieje całe mnóstwo różnorakich stron, na których znajduje się duża ilość pytań w formie testu na to czy ktoś jest już alkoholikiem czy jeszcze nie. W oparciu o te testy wstępnie możemy sami siebie zdiagnozować. Czy już jesteśmy uzależnieni od alkoholu czy też może problem ten nas nie dotyczy. Oczywiście najprościej i najwygodniej jest myśleć, że alkoholikiem może zostać każdy. Tylko nie my sami ani nikt z najbliższych nam osób, czy też z naszej rodziny. W naszym kraju, w dalszym ciągu postrzegamy alkoholizm, jako zjawisko typowo marginalne. Być może, dlatego też tak trudno przebić pewną barierę w dotarciu do świadomości osoby uzależnionej i rozpoczęciu przez nią leczenia. Pierwsze objawy alkoholizmu rozpoznasz w testach.  Decydując się na rozwiązanie testu i sprawdzenie czy to już, pamiętajmy o szczerych i w pełni uczciwych odpowiedziach przed samym sobą. Tylko w ten sposób poznamy prawdę i możemy zapobiec wielu tragediom i nieprzyjemnym wydarzeniom w przyszłości.

Objawy alkoholizmu

Najogólniej mówiąc pierwsze i najbardziej widoczne symptomy tej choroby są takie. Że osoba uzależniona od alkoholu ponosi przykre konsekwencje swojego picia w wyniku następstw spożywania alkoholu. Sama jednak przyjmuje to raczej z humorem. Z biegiem czasu jednak z typowo towarzyskiego picia zaczyna rodzić się potrzeba picia dla samego napicia się. Pojawia się tak zwane szukanie okazji przez kogoś uzależnionego od alkoholu. Jednym słowem pojawia się koncentracja życia wokół picia, wszystkie plany i zagadnienia, które dawniej interesowały chorego odchodzą na dalszy plan. Zaczyna zanikać jego hobby lub stawać się przykrywką dla spożywania alkoholu.

Kolejną oznaką uzależnienia jest to, że osoba uzależniona zaczyna pić coraz częściej bez okazji. Najpierw rośnie jej tolerancja na spożywanie alkoholu, po czym znacznie spada. Coraz częściej zaczynają pojawiać się luki w pamięci znane powszechnie pod pojęciem „urwany film”.

Problemy alkoholika zaczynają być coraz bardziej widoczne i odczuwalne w życiu najbliższych. Dlatego też w celu udowodnienia, że nie jest alkoholikiem decyduje się on zazwyczaj na próbny okres abstynencji. Po jego zakończeniu, być może nawet udanym, jego picie przybiera na sile. Po to by w końcu pod naporem rodziny i bliskich mu osób zgodzić się na wizytę w poradni lub leczenie w ośrodku terapii uzależnień.

Sprawdź wpisy na naszym blogu

Zobacz wpisy

Rozwiąż test alkoholowy

Przejdź do testu

 

Szum morza i terapia. Zarezerwuj już dziś.

Połącz terapię z urlopem nad morzem.

Leczenie alkoholizmu z zakwaterowaniem w komfortowych 1 osobowych pokojach z łazienkami.

Przejdź do kontaktu