Podejście holistyczne w leczeniu uzależmień

Powrót do listy

Dusza, umysł, a nawet towarzyszące nam niemal w każdej sytuacji emocje mają ogromny wpływ na nasze zachowania i decyzje.

Być może dlatego błędne jest założenie, że u człowieka, podobnie jak w maszynie wystarczy naprawić poszczególną część, by całość dalej funkcjonowała bez zarzutu.

U człowieka ważne jest jeszcze uzdrawianie myśli, pracowanie nad jego oceną wartości, a także nad dobrym samopoczuciem czy właściwymi emocjami.

Skuteczna jest więc terapia odwykowa, która oprócz rozwiązań konwencjonalnych czy farmakologicznych, zawiera też podejście holistyczne. Pozwala ono bowiem uzależnionej osobie po przebytym odwyku. Ponownie odnaleźć sens życia. Podejście holistyczne w leczeniu uzależnień.

Założenia i skuteczność podejścia holistycznego w leczeniu uzależnień

Głównym założeniem holistycznego podejścia, obejmującego człowieka w jedną całość, jest traktowanie na równi ciała, umysłu, duszy i emocji. Właściwie nawet więcej, według medycyny holistycznej uzdrawianie chorego należy zacząć od uzdrawiania umysłu.

Jeśli więc ktoś wzmaga się z nałogiem, to przyczyn i skutków warto szukać nie tylko w ciele, ale właśnie w duszy, umyśle, a nawet w emocjach.

Żadna terapia odwykowa nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, jeśli zignoruje się to, co się dzieje w umyśle i psychice człowieka.

Dlaczego? Ponieważ każdy nałóg w większym bądź mniejszym stopniu powoduje uwalnianie przez mózg dopaminy, neuroprzekaźnika oddziałującego na tzw. układ przyjemności w mózgu.

Natomiast głód dopaminy, wywoływany często tylko przez same myśli człowieka, jest tak ogromny, że uzależniona osoba czuje jedynie, iż musi go zaspokoić. Nieodparta pokusa, czym prędzej realizowana przez uzależnionego jest, więc jedynie stanem jego umysłu.

Osoba uzależniona musi dotrzeć do swojego wnętrza

Osoba uzależniona musi dotrzeć do swojego wnętrza, uwierzyć w siebie na nowo, zrozumieć, gdzie popełniła błąd i jak może go naprawić. Szukanie drogi do własnego wnętrza jest natomiast możliwe dzięki holistycznemu podejściu, konwencjonalizm bowiem eliminuje tylko skutki, ale nie sięga głębiej – do przyczyn. To z kolei oznacza, że uzależniony po jakimś czasie może powrócić do nałogu.

Dlatego jak najbardziej leczenie alkoholika czy hazardzisty powinno także opierać się o założenia holistyczne, połączone z medycyną konwencjonalną.

Metody podejścia holistycznego.

Niekonwencjonalne rozwiązania, odnoszące się do naszej sfery mózgu, umysłu czy duszy zawsze będą miały tyle samo zwolenników, jak i przeciwników.

Jednakże takie metody jak joga, medytacja, akupunktura czy ostatnio coraz częściej praktykowana terapia odwykowa przez taniec mogą tylko wzmocnić leczenie alkoholika.

Zarówno joga, jak i różne formy medytacji mają świetny wpływ na pracę naszego mózgu, wewnętrzne wyciszenie się, a co ważniejsze na poprawę koncentracji. Poprzez medytację, człowiek lepiej panuje nad własnym umysłem i duszą, a więc jest w stanie przezwyciężać też różne pokusy i co ważniejsze kontrolować kompulsywne reakcje, prowadzące do nałogu.

Jak bardzo medytacja wspomaga proces leczenia uzależnień, pokazują od lat amerykańscy uczeni, którzy dowodzą, m.in., iż tego rodzaju metody holistyczne bardzo dobrze wspomagają np. leczenie alkoholizmu.

Medytacja, joga w leczeniu alkoholizmu

W przezwyciężaniu choroby alkoholowej polecana jest np. medytacja według Goenka tzw. Vipassana. Jest to 10 – dniowy program, podczas którego uczestnicy medytują nawet po kilkanaście godzin dzienne w absolutnej ciszy.

Założeniem tego programu jest uczenie się poprawnych reakcji na funkcjonowanie umysłu i własnych myśli. Po zakończonym programie uczestnicy stają się natomiast bardziej odporni na głód dopaminy, a także na wszelkie pokusy wynikające z ciężkich stanów emocjonalnych, ludzkich porażek czy przeżyć. Również coraz częściej zajęcia z jogi stają się pożądanym elementem terapii odwykowej.

Udowodniono, że niektóre pozycje wręcz osłabiają uczucie pragnienia i zmniejszają głód dopaminy. Joga jest też idealnym sposobem by lepiej panować nad samym sobą. Zwiększa koncentrację, wpływa na poprawę snu i pomaga panować nad stresem. Zarówno joga, jak i medytacja uwalniają nas od nagromadzenia się negatywnych emocji. Te z kolei odpowiedzialne są za nasz nadpobudliwy stan, kłopoty ze snem i często ucieczkę w nałóg.

Holistyczno – konwencjonalnie – złoty środek w terapii.

Niezależnie od tego czy nasza terapia odwykowa będzie wzbogacona o relaksacyjne zajęcia z tańca, czy nastawiona na medytacje i odprężenie umysłu za pomocą jogi, przede wszystkim musi docierać do naszego wnętrza.

Dlatego każdy ośrodek uzależnień powinien łączyć konwencjonalne metody z psychoterapią i programem naprawczym naszego umysłu.

By dzięki temu po zakończeniu leczenia, znów uwierzyć w siebie, powiedzieć sobie jestem OK i wiem już jak wykorzystać kolejną szansę na lepsze życie. 

Sprawdź wpisy na naszym blogu

Zobacz wpisy

Rozwiąż test alkoholowy

Przejdź do testu

 

Szum morza i terapia. Zarezerwuj już dziś.

Połącz terapię z urlopem nad morzem.

Leczenie alkoholizmu z zakwaterowaniem w komfortowych 1 osobowych pokojach z łazienkami.

Przejdź do kontaktu