Niektóre z osób czasami zadają sobie pytanie czy choroba alkoholowa zawsze musi oznaczać klęskę kogoś nam bliskiego i trudność z wyrwania się tego jakże druzgoczącego nałogu? Odpowiedź na pytanie zabrzmi oczywiście, że nie. W dniu dzisiejszym, bowiem doskonale są znane coraz to nowsze i co najważniejsze bardziej skuteczne metody leczenia alkoholizmu polegające głównie na udanej psychoterapii chorego.
Jeszcze jakieś kilkanaście lat temu, kiedy współcześnie dostępne metody w tym zakresie nie były tak znane i rozpowszechnione jak dziś, leczenie osoby chorej na alkoholizm ograniczało się zazwyczaj do zamknięcia jej w ośrodku odwykowym na kilka tygodni i wbijaniu do głowy pewnych zasad i formułek. Skutek takiego działania był taki, że wielu pacjentów z tych ośrodków po ich opuszczeniu, po krótszym lub nieco dłuższym okresie czasu, zaczęło sięgać ponownie po alkohol. Choroba alkoholowa będąc chorobą ciała, duszy i umysłu ma, bowiem to do siebie, że nie sztuką jest porzucić czy też zaprzestać spożywania alkoholu, ale sztuką jest wytrwać w abstynencji a najlepiej w trzeźwości. Na pozór rzeczy, bowiem abstynencja i trzeźwość chorego na alkoholizm to dwa odrębne zagadnienia.
Skuteczne leczenie alkoholizmu
Skuteczne leczenie alkoholizmu polega przede wszystkim na odebraniu psychicznego komfortu picia osobie uzależnionej od alkoholu, w zamian oferując jej wspaniałą wizje życia w trzeźwości, jest to jeden z podstawowych kroków w leczeniu tej choroby. Należy w tym miejscu zaznaczyć, że samemu alkoholikowi bez wsparcia i pomocy z zewnątrz oraz stosowania programu jest niezwykle trudno zerwać z nałogiem. Właśnie takie wspierające działania oferuje stosowana obecnie psychoterapia znajdująca zastosowanie w zakresie leczenia alkoholizmu. W porównaniu z dawnymi metodami, w których po zamknięciu chorego w ośrodku odwykowym stosowane było wszywanie esperalu lub zmuszanie go do brania anticolu zapobiegającego w pewnym stopniu chęci picia, dzisiejsza psychoterapia jest dużo skuteczniejszym rozwiązaniem.
Oczywiście w niektórych przypadkach są podejmowane próby leczenia chorych na alkoholizm w oparciu o hipnozę lub silne działanie sugestii. Naturalnie dla niektórych osób mogą okazać się to równie skuteczne metody, co obecnie stosowana terapia chorych na alkoholizm. Najbardziej rozpowszechnione jest jednak obecnie leczenie opierające się o programy terapeutyczne lub metody typowo farmakologiczne. Istnieje również możliwość połączenia obu tych metod dla dobra chorego.