Skutki odstawienia alkoholu. Długotrwała choroba alkoholowa powoduje, że organizm chorego zaczyna funkcjonować na zupełnie innych zasadach. Podstawowym jego paliwem staje się bowiem alkohol, dlatego też jego odstawienie okazuje się trudne przede wszystkim pod kątem objawów fizycznych. Jakie są skutki odstawienia alkoholu i w jaki sposób można pomóc osobie chorej?
Pierwsze dni po odstawieniu alkoholu
Specjaliści są zgodni co do tego, że najtrudniejsze w odstawieniu alkoholu (pod kątem zdrowia fizycznego) są pierwsze dni – mówimy tutaj o mniej więcej tygodniowym okresie czasu. Pierwsze objawy pojawiają się już w kilka godzin po odstawieniu trunków. Charakterystycznym objawem jest drżenie rąk, do tego często pojawiają się bóle głowy – możemy mówić nawet o migrenie alkoholowej. Chorzy często skarżą się na podwyższone ciśnienie tętnicze krwi oraz przyspieszone bicie serca. Mogą pojawić się też wymioty, nudności, drgawki czy omamy. W najtrudniejszych przypadkach mamy do czynienia z zaburzeniami psychoruchowymi. Pacjenci w ciągu kilku pierwszych dni abstynencji bardzo często wyrażają chęć powrotu do nałogu. Wynika ona głównie z trudności związanych ze zdrowiem fizycznym. Alkoholikowi ciężko jest też poradzić sobie z głodem psychicznym – uważa on, że problemy znikną, jeśli sięgnie po trunki. Co ciekawe, wypicie kolejnej dawki alkoholu rzeczywiście przynosi ukojenie, jednak ma ono charakter krótkotrwały. Leczenie „klina klinem” powoduje dalszy rozwój choroby.
Drugi tydzień po odstawieniu alkoholu
Wielu osobom wydaje się, że najgorszy jest pierwszy tydzień po odstawieniu alkoholu. Tymczasem okazuje się, że nic bardziej mylnego. W rzeczywistości kolejne dni są równie ciężkie, a czasami nawet choremu trudniej jest wytrzymać bez picia, niż na początku walki z nałogiem. W drugim tygodniu abstynencji objawy fizyczne nieco ustępują, jednak pojawiają się problemy natury psychicznej. Chory zaczyna cierpieć na bezsenność, nie może się na niczym skupić, jego myśli są rozproszone. Bardzo często miewa on spadki nastroju, które mogą prowadzić nawet do rozwoju stanów depresyjnych. Niestety, chorzy na tym etapie równie chętnie sięgają po alkohol, nawet jeśli pierwszy tydzień abstynencji okazał się dla nich możliwy do wytrzymania.
Objawy, pojawiające się w kolejnych tygodniach
Wychodzenie z nałogu alkoholowego jest procesem, który nierzadko trwa kilkanaście miesięcy. Dlatego też nie możemy mówić o objawach odstawienia trunków wyłącznie w kontekście pierwszych dwóch tygodni, choć te zwykle są dla pacjentów wyjątkowo trudne. Skutki odstawienia alkoholu mogą pojawić się na każdym etapie leczenia i mają one głównie wymiar psychiczny. Chory zauważa, że jego życie bez alkoholu nie jest już takie proste i nie wygląda tak samo. Bardzo często pojawiają się stany lękowe czy depresyjne. Alkoholik zaczyna zdawać sobie sprawę z tego, że na skutek choroby pogorszyły się jego relacje z rodziną czy znajomymi. Nie zawsze jest w stanie ponownie przejąć kontrolę nad swoim życiem. Musimy jednak pamiętać, że odstawienie alkoholu wiąże się z pewnymi trudnościami, lecz samo w sobie przynosi wiele korzyści. Proces wychodzenia z nałogu jest trudny i długotrwały, jednak pozwala naprawić relacje z innymi, wrócić do normalnego życia zawodowego oraz rodzinnego.
W jaki sposób pomóc alkoholikowi?
Terapeuci są zgodni co do tego, że samodzielne wychodzenie z choroby alkoholowej nie jest możliwe. Nawet, jeśli chory ma silną wolę i dużą motywację, prędzej czy później może ponownie sięgnąć po alkohol. Istnieje kilka sposobów leczenia choroby, jednak w ciągu pierwszych tygodni chory powinien przebywać w ośrodku zamkniętym, tak aby odseparować się od otoczenia, a nawet rodziny. Pozwala to spojrzeć na problem z zupełnie innej perspektywy i na dłuższą metę przynosi wiele korzyści. Ponadto, chory jest pod opieką najlepszych specjalistów, którzy pomagają mu przetrwać trudny czas detoksu alkoholowego. Pamiętajmy, aby wybierać wyłącznie ośrodki, które świadczą najwyższej jakości usługi. Dobrym wyborem będzie Ośrodek leczenie uzaleznień, w którym pracują wykwalifikowani specjaliści, w tym terapeuci oraz lekarze. Ośrodek przyjmuje pacjentów na każdym etapie leczenia alkoholizmu, także tych, którzy – teoretycznie – najgorszy okres mają już za sobą. Pobyt w ośrodku z dala od domu, pracy czy rodziny pozwala choremu zwalczyć objawy odstawienia alkoholu, jednocześnie rozpoczynając proces leczenia bądź uczestnicząc w terapii. Bardzo często leczenie wspomagane jest farmakoterapią, jednak musi być ona prowadzona pod okiem doświadczonego lekarza. Dobór metod leczenia przebiega zawsze w sposób indywidualny, mając na uwadze przede wszystkim stan zdrowia chorego oraz stopień zaawansowania choroby alkoholowej. Pamiętajmy, że im szybciej rozpoczniemy leczenie, tym krócej będziemy zmagać się z chorobą. Choć pierwsze objawy odstawienia alkoholu nie są przyjemne i trudno poradzić sobie z nimi na własną rękę, rezygnacja z picia na dłuższą metę przynosi więcej pożytku, niż szkody. Stąd też każdy moment jest dobry, aby zerwać z nałogiem.