terapia alkoholików

Powrót do listy

Terapia alkoholików
Terapie grupowe w leczeniu wielu schorzeń, których przyczyny leżą w ludzkiej psychice są coraz częściej stosowane, ponieważ ten rodzaj terapii sprawdził się między innymi w leczeniu choroby

Jeszcze zanim terapie grupowa (terapia alkoholików) dla alkoholików zaczęła być zorganizowanymi i usystematyzowanym sposobem na radzenie sobie z alkoholizmem, alkoholicy spotykali się w grupach anonimowych alkoholików. Historia grup AA (anonimowych alkoholików) sięga 1935 roku, wówczas to powstały na świecie pierwszy grupy osób uzależnionych od alkoholu, które poprzez rozmowę z innymi i uczestnictwo w grupie podejmowały próbę poradzenie sobie z alkoholizmem.
Podczas takich spotkań alkoholik poznaje innych ludzi, często będących na innym etapie radzenia sobie z chorobą.
Pozytywne przykłady motywują nie tylko w przypadku grup AA.,
Choć większość ludzi uważa się za indywidualistów, to nie jesteśmy w stanie zaprzeczyć temu, że człowiek to istotna społeczna, które życie określają relacje z innymi, dlatego tak bardzo jesteśmy wrażliwy na opinie innych oraz to jak inni na nas patrzą. Z alkoholikami jest podobnie, choć ich percepcja w tej materii jest upośledzona i potrafią bardzo długo nie zauważać tego jak inni ich postrzegają, a coraz częściej postrzegają ich przez pryzmat problemów z alkoholem.

Terapia alkoholików

Terapia grupowa (terapia alkoholików)  pozwala na poznanie historii innych ludzi, którzy również mają lub do niedawna mieli problem z alkoholem. Ten sposób leczenia jest przeznaczony dla osób na różnym stadium choroby oraz różnym stadium akceptacji własnego problemu. Bardzo często alkoholik na pierwszych spotkaniach nic nie mówi, ponieważ czuje się nieswojo obnażając się ze swoimi problemami alkoholowymi.
Z czasem, gdy obserwuje jak inni otwierają się na otoczenie oraz swoją chorobę, również zaczyna inaczej patrzeć na swój problem. Podejmuje decyzje o podzieleniu się swoimi troskami.
Akceptacja innych potrafi takiej osobie dać wiele, przede wszystkim świadomość, że nie jest jedyny, i nie jest to problem, które nie można rozwiązać, ponieważ dookoła siedzą żywe przykłady tego, że czasami to człowiek wygrywa z alkoholizmem, a nie na odwrót. Drugim ważnym aspektem terapii grupowej może być powrót do życia społecznego i budowanie na nowo relacji z innymi ludźmi. Postępujący alkoholizm doprowadza w wielu przypadkach do zerwania znajomości i znacznego pogorszenia relacji rodzinnych. Przynależność do grupy osób mających podobne problemy ma samo w sobie działanie terapeutyczne.
Leczenie alkoholizmu poprzez uczestnictwo w grupie społecznej odbudowuje pewność siebie i chęć przebywania z ludźmi jako alternatywę dla picia alkoholu.

Terapia alkoholików

Alkoholikowi trudno jest budować relacje z innymi ludźmi, szczególnie tymi, którzy nie mają takiego problemu jak on, czuje się wówczas osaczony i niezrozumiany. Podczas terapii grupowej to może się zmienić, znów może się otworzyć na innych ludzi. Lekarstwo jest w nas samych i naszej silnej woli, ale również w innych ludziach.
Prywatny ośrodek terapii uzależnień to właściwe miejsce, gdzie można odbyć leczenie alkoholizmu. Uzależnienie od alkoholu zwane także uzależnieniem od alkoholu wg ICD10. Alkoholizm to choroba wyleczalna.

Sprawdź wpisy na naszym blogu

Zobacz wpisy

Rozwiąż test alkoholowy

Przejdź do testu

 

Szum morza i terapia. Zarezerwuj już dziś.

Połącz terapię z urlopem nad morzem.

Leczenie alkoholizmu z zakwaterowaniem w komfortowych 1 osobowych pokojach z łazienkami.

Przejdź do kontaktu