Terapia alkoholowa – indywidualnie czy grupowo?
Skupić się tylko na sobie, na swoich problemach, bolączkach i słabościach czy wejść w grupę, gdzie takich jak ja będzie trochę więcej? Znajdę w sobie na tyle siły, by opowiedzieć o sobie, o swoim życiu i intymnych sprawach przed całą grupą? Jak jest lepiej? Co daje nam terapia indywidualna, a co grupowa?
Sprawdzian w grupie.
Z pewnością wzięcie udziału w terapii grupowej nie przychodzi łatwo. Dlatego wielu osobom wydaje się, że indywidualne spotkania z terapeutą są lepsze. Można je bowiem potraktować raz jak spowiedź, raz jak przyjacielskie pogawędki, a innym razem jak sparing z dobrym przeciwnikiem. W terapii grupowej mamy jednak większą szansę odkryć samego siebie, otrzepać się ze złudzeń i zrozumieć swój problem z alkoholem. Nagle bowiem słyszymy, że to nie tylko my się stoczyliśmy, bądź nie tylko my straciliśmy bliskich. Grupa to też mieszanka potrzebnych nam w terapii emocji. Nie zawsze będzie miło, ale czasem krzyk i ostre słowa pomagają nam odnaleźć się w trudnej rzeczywistości. Grupa daje to wyjątkowe poczucie siły, dzięki któremu szybciej stajemy na nogi. Znajdujemy więc motywację by walczyć, bo widzimy, że to ma sens. Terapia alkoholowa powinna więc zawierać spotkania grupowe, które są dla nas również pierwszym sprawdzianem obchodzenia się z naszym problemem między ludźmi. Takie spotkania wytrenują w nas siłę przeciwstawiania się codziennym trudnym i nieraz traumatycznym sytuacjom, których z pewnością będziemy napotykać wiele po wyjściu z ośrodka. Warto więc uczyć się przy innych rozmawiać o alkoholizmie. Łatwiej będzie potem bez wstydu, zażenowania i natłoku złych emocji powiedzieć w każdym towarzystwie – jestem alkoholikiem, dziękuję, ale nie piję.
Czasem trzeba też indywidualnie.
Grupa to jednak już my, a nie ja. To oznacza, że moje problemy i moje bolączki giną gdzieś w tłumie innych problemów i bolączek. A czasem jednak potrzebujesz się przecież wygadać, szukasz zrozumienia. Brakuje Ci drogowskazów, by iść dalej i mieć pewność, że drogą, którą podążasz jest tą właściwą. Dlatego są również terapie indywidualne, gdzie wytwarza się bardzo osobisty kontakt między pacjentem a terapeutą, podczas którego łatwiej jest wyrzucić to, co spoczywa gdzieś na dnie nas samych. Terapia alkoholowa musi bowiem stwarzać okazje, by przepracować wszystkie, nawet te najgorsze chwile i wydarzenia z naszego poprzedniego alkoholowego życia. Nie zawsze jesteśmy na to gotowi w grupie i nie zawsze jest na to czas.