czyli jak skutecznie reagować, zanim będzie za późno.

Terapia nawrotów

czyli jak skutecznie reagować, zanim będzie za późno.

Zarówno osoba uzależniona, jak i jej najbliższe otoczenie musi sobie zdać sprawę, iż alkoholizm jest chorobą, którą można przezwyciężyć, nauczyć się z nią żyć, jak i radzić sobie z jej objawami, jednakże z całą pewnością nie można jej wyleczyć. Dlatego nawroty są jakby wpisane w przebieg tej choroby. Wystarczy choćby silne przeżycie emocjonalne, zmiana starych nawyków bądź nagromadzenie się stresu (odejście partnera, zwolnienie z pracy itd), by uzależniona osoba poczuła chwilę słabości czy zwątpienia.

Nawrót nie zaczyna się jednak wraz z powrotem do picia, zaczyna się bowiem już w momencie zmiany postawy do życia czy ponownego odnajdywania sensu w starych nawykach. Dlatego ważne jest by w tym momencie leczenie alkoholika rozpocząć od nowa. Objawy i symptomy nawrotów choroby najszybciej zauważalne są dla bliskich uzależnionej osoby i to oni w pierwszej kolejności powinni reagować.

Terapia nawrotów może być więc zarówno motywatorem, by mimo problemów, ciężkich przeżyć czy zdarzeń losowych umieć wytrwać w trzeźwości, jak i formą przypomnienia, dlaczego warto nie pić i jak wiele można przez alkoholizm stracić w swoim życiu.

Taka terapia alkoholowa jest też krótsza, trwa około dwóch tygodni i nastawiona jest głównie na wzmacnianie zachowań abstynencyjnych i na trenowaniu asertywnych postaw, ułatwiających odmawianie bez poczucia bólu czy wyrzutów sumienia.

Jeśli więc przeżywasz chwile słabości, bądź ktoś z Twoich bliskich właśnie wymaga naszej pomocy, to nasz prywatny ośrodek terapii uzależnień zaprasza na sesje indywidualne, wspierające dalsze utrzymanie stanu trzeźwości. Zadzwoń i dowiedz się o wolnych terminach.

Sprawdź wpisy na naszym blogu

Zobacz wpisy

Rozwiąż test alkoholowy

Przejdź do testu

 

Szum morza i terapia. Zarezerwuj już dziś.

Połącz terapię z urlopem nad morzem.

Leczenie alkoholizmu z zakwaterowaniem w komfortowych 1 osobowych pokojach z łazienkami.

Przejdź do kontaktu