Alkoholizm dla większości ludzi to choroba, brak silnej woli, przypadłość, która nie powinna wystąpić pośród bliskich osób i w najbliższym otoczeniu. Taki jednoznaczny sposób utożsamia człowieka z czymś mało przyjemnym.
Alkoholizm dotyka zarówno osoby zajmujących poważniejsze stanowiska jak i wśród bezrobotnych.
Prawda dotycząca tej choroby jest brutalna, gdyż jej objawy zauważane są zarówno u osoby pracującej fizycznie jak i pełniącej obowiązki służbowe na wysokim szczeblu.
Uzależnienie od alkoholu.
Uzależnienie od alkoholu jest to typ choroby, która może wystąpić u każdego z nas podobnie jak wiele innych dolegliwości. Nie ma tu reguły mówiącej o tym, która z osób spożywających alkohol może stać się alkoholikiem, a która nie. Problem ten dotyczy osób używających alkohol i ich osób najbliższych.
W pierwszej fazie choroby, osobie nadużywającej alkohol jest bardzo trudno przyznać się do tego, że ma ona problem z kontrolowaniem ilości wypijanego alkoholu. Szereg mechanizmów uwidoczniających się w poszczególnych procesach tej choroby w skuteczny sposób pozwala na oszukiwanie samego siebie i nieracjonalne odbieranie stanu swojego umysłu.
Uzależniony prawie zawsze przenosi odpowiedzialność za swoje picie i szkody z nim związane na innych ludzi, najczęściej na najbliższe otoczenie, tj. żonę, męża, dzieci, pracowników, szefa.
W miarę, jak uzależnienie narasta, system mechanizmów obronnych rozbudowuje się coraz szerzej i coraz trudniej wejść w kontakt z realiami. Zdarza się, że dopiero po wydarzeniu się czegoś naprawdę wyjątkowego lub skrajnie tragicznego w życiu takiej osoby, zaczyna ona sobie z wolna zdawać sprawę, że ma nieco poważniejsze kłopoty ze spożywaniem alkoholu.
Jeśli chcemy namówić alkoholika do leczenia, powinniśmy pamiętać o tym, aby nie naciskać zbyt mocno na ego zmianę i dążyć do poszerzania jego świadomości problemów. Pamiętajmy, że obraz własnej sytuacji z założenia musi być bardziej optymistyczny niż osób obserwujących z boku.
Na tym właśnie polega alkoholizm, że człowiek funkcjonuje w odcięciu od świata przeżyć. Z tego powodu alkoholik potrzebuje dużo czasu i bardzo wyraźnych komunikatów ze strony otaczających go ludzi. Warto przekonywać do zmiany sposobu radzenia sobie z problemami, lecz nie oczekiwać, że przekona się od razu do idei trzeźwego życia.
W naszym społeczeństwie temat alkoholizmu, jest nadal tematem tabu, alkoholik kojarzy się prawie zawsze z kimś brudnym, niechlujnym i bez wykształcenia, co w większości przypadków nie jest prawdą.
Historia picia u prawie każdego alkoholika zaczyna się podobnie. Człowiek będący w takiej czy innej sytuacji, zatraca wiarę w siebie, widząc jedynie brutalność i bezwzględność świata. Wówczas picie przeradza się w nałóg, z którego bardzo trudno jest wyjść samemu. Gdy mamy do czynienia z osobą uzależnioną od alkoholu, niewątpliwie najtrudniejszym zadaniem jest zmotywowanie jej do podjęcia leczenia. Prawie zawsze osoba uzależniona zaprzecza istnieniu problemu, a zachowanie takie wynika z faz rozwoju choroby jaką jest uzależnienie od alkoholu. Jeśli chcemy skutecznie motywować osobę uzależnioną do podjęcia leczenia, musimy postarać się spojrzeć na sytuację jej oczami.
Pozwoli nam to lepiej ją zrozumieć i zaakceptować niechęć do podjęcia leczenia, jako rzecz naturalną i oczywistą. W tym celu musimy dokładnie przyjrzeć się sytuacji w jakiej znajduje się alkoholik, a otrzymamy odpowiedź na pytanie, dlaczego on nie wyraża chęci by się leczyć i co można zrobić, aby ułatwić mu podjęcie tej decyzji. W placówkach odwykowych jest bardzo dużo pacjentów, z tego wynika, że pierwszy etap motywowania do leczenia udaje się pokonać z pełnym sukcesem.
Z piciem nałogowym wiąże się szereg nieprzyjemności. Dobra praca, dużo zleceń odchodzą szybko w niepamięć, gdy szef zauważa niedyspozycyjność pracownika, prawie zawsze decyduje się na brutalny krok, czyli jego zwolnienie. Brak pracy potęguje w pijącym nasilenie bólu istnienia oraz poczucie beznadziejności i brutalności świata, co w konsekwencji prowadzi do spożywania większej ilości alkoholu.
Picie alkoholu jest często przyczyną sprzeczek rodzinnych i łączy się prawie zawsze z przemocą fizyczną i psychiczną w domu, z agresją i kradzieżami, choć nie ma na to reguły.
Nie ma doskonałego sposobu na wyleczenie kogoś z picia, jednakże należy dostrzec w osobie pijącej człowieka którym on był przed momentem zanim zaczął pić, a wtedy na pewno da się jeszcze wiele uratować i brnąć trzeźwo dalej przez życie.
Warto skorzystać z pomocy doświadczonego, renomowanego ośrodka terapii uzależnień w Dziwnówku nad polskim morzem