Czy terapia uzależnienia od alkoholu jest skuteczna? Na pewno jest niezbędna. Alkoholizm to pojęcie obiegowe, potoczne używane m.in. przez Anonimowych Alkoholików, wspólnotę założoną w latach 30. ubiegłego wieku przez Billego. W w USA. Medycznie alkoholizm to zespół uzależnienia od alkoholu lub uzależnienie od alkoholu.
Na zadane pytanie ”Czy terapia uzależnień jest skuteczna?„ nie ma prostej odpowiedzi. W związku z leczeniem uzależnienia od alkoholu powstało w społeczeństwie wiele mitów i niezrozumienia istoty tej bardzo ciężkiej choroby. Samo uznanie nadużywania alkoholu za chorobę jest trudne dla wielu osób. Czy można im się dziwić? Chyba nie. Przecież w obiegowym pojęciu alkoholik to lump, śmierdzący, bez pracy, zaczepiający o złotówkę przy marketach czy na dworcu. A przecież te same objawy może mieć profesor, ksiądz, adwokat czy znany aktor. Tylko nie wyglądają tak samo. Na złą opinię dotycząca alkoholizmu, czyli uzależnienia od alkoholu „pracuje” tylko 2-3 % osób uzależnionych.
Kim więc jest alkoholik?
Ponad 50 % chorych świetnie potrafi ukrywać ( do czasu ) swoją chorobę. Piją po prostu w samotności czy w ukryciu. Mają jednak jeden z podstawowych objawów uzależnienia od alkoholu – wewnętrzny przymus picia. Najczęściej pojawia się też następny objaw: upośledzenie kontroli picia. Mogą pojawić się objawy zespołu abstynencyjnego a także tzw. klinowanie. Traci się zainteresowania, radość z innych zajęć czy zaniedbywanie pracy lub obowiązków domowych. Na nic mają uwagi lekarza, że nie powinni pić, bo im to wyraźnie szkodzi. Obecność kilku z tych objawów daje podstawę do zdiagnozowania uzależnienia od alkoholu.
Jednak wielką przeszkodą w podjęciu leczenia alkoholizmu stanowi „mechanizm obronny” zaprzeczania istnieniu problemów oraz pewność, że da się sobie radę samemu.
Uzależnienie od alkoholu.
Dlatego tak trudno alkoholika namówić na podjęcie leczenia. Żadne logiczne argumenty, przez długi czas nie są w stanie przekonać uzależnionego, że ma poważny problem. To wydaje się niewiarygodne, że mimo licznych szkód związanych z piciem alkoholik uparcie zaprzecza istnieniu problemu. Mimo dziesiątek obietnic, prób zapanowania nad piciem dalej alkoholik uważa, że leczenie w ośrodku leczenia uzależnień nie jest mu potrzebne, bo przecież „ jak będę chciał to przestanę” lub „ wcale nie muszę pić ja po prostu lubię alkohol” i tym podobne tłumaczenia.
Nawet, jeżeli brzmią logicznie to są one tylko iluzją. Tylko terapia uzależnień w ośrodku leczenia uzależnień daje szansę na uratowanie się.
Uzależnienie od alkoholu? Kiedy się zaczyna?
Uzależnienie od alkoholu nie zawsze zaczyna się od picia alkoholu pod problemy. Motywów sięgania po alkohol jest wiele. Sięgasz po alkohol też by zaimponować w towarzystwie.
Pijesz, bo inaczej nie wypada, zwłaszcza w kontaktach towarzyskich czy biznesowych. Bo wierzysz, że alkohol doda Ci odwagi, pomoże pozbyć się stresu. Widzisz to przecież na filmach, gdzie nawet suto zakrapiany wieczór nie prowadzi do żadnej życiowej tragedii.
Często jednak nie zauważasz, kiedy przekraczasz niewidoczną granicę. Kiedy zaczyna się płynna granica uzależnienia od alkoholu?
Jeśli
nie wyobrażasz sobie wieczoru bez lampki wina bądź,
nie możesz doczekać się kolejnego spotkania ze znajomymi przy alkoholu.
gdy częściej niż zwykle sięgasz po alkohol,
pijesz by poradzić sobie z problemami,
sięgasz po drinka mocnym obciążeniu psychicznym (stres),
musisz się napić po stracie kogoś lub czegoś, kiedy tracimy kogoś bliskiego,
chcesz zaimponować innym,
pijesz żeby się dobrze bawić,
nie wyobrażasz sobie randki bez alkoholu
Nawet nie zauważasz kiedy:
szukasz coraz częstszych okazji, by się napić,
nie przeszkadza Ci picie w samotności. Co więcej, masz swoje miejsca, gdzie możesz spokojnie uraczyć się lampką wina czy kieliszkiem wódki,
coraz częściej nie pamiętasz, jak skończył się wczorajszy dzień,
drażni Cię rozmowy o tym, że z Twoim piciem jest coś nie tak.
Jakie są objawy uzależnienia od alkoholu?
Wielu osobom uzależnienie alkoholu kojarzy się z drżeniem kończyn, nadmiernym poceniem się rąk, stanami nadpobudliwości czy nadwrażliwości itd. Pijący również przez długi czas wypierają się problemu z alkoholem. Także ich bliscy na samym początku nie zauważają, że dzieje się coś nie dobrego. Niewyobrażalne jest dla nas, że potrzebująca dziennie wypić kilka lampek wina pani menadżer jest już uzależniona.
Również spotykający się, co tydzień z kolegami na imprezie inżynier nie pasuje nam do schematu alkoholika. Wrażenia te są jednak złudne i bardzo mylne. Opisane wyżej symptomy są inaczej określane odstawiennymi. Występują dopiero, kiedy alkoholik trzeźwieje bądź, kiedy odczuwa nagłą potrzebę napicia się. Nałóg natomiast zaczyna się dużo wcześniej.
Co powinno budzić podejrzenia pijącego i jego najbliższych? Uzależnienie od alkoholu.
– Potrzeba spożywania coraz większych dawek alkoholu. Niepokojące powinno być np. to, że wieczorna lampka wina, zamienia się w całą butelkę.
– Konieczność napicia się. Alkoholik nerwowo reaguje na informację o braku alkoholu w domu. Czuje, że musi się napić, bo inaczej nie wytrzyma.
– Rodzina, wcześniejsze hobby, praca czy przyjaciele, wszystko przestaje mieć sens, najważniejszy jest alkohol. Np. na liście zakupów nie ma ulubionych jogurtów dla dzieci czy owoców i warzyw, ale na pierwszej pozycji pojawia się właśnie alkohol.
– Wpadanie w tak zwany cug. Nie umiemy przestać na jednym piwie czy lampce wina, pijemy do oporu, często do utraty świadomości.
– Pojawiają się problemy zdrowotne, prawne spowodowane piciem alkoholu
Z uzależnieniem ciężko poradzić sobie samemu, konieczna okazuje się terapia odwykowa. Trzeba mieć jednak świadomość, że leczenie alkoholika wymaga zarówno czasu, jak i cierpliwości. Dlatego idealnym miejscem na terapię jest ośrodek leczenia uzależnień.