Uzależnienie od narkotyków

Powrót do listy

Uzależnienie od narkotyków. Wzrasta Twoje przekonanie dotyczące tego, że ktoś z Twojego najbliższego otoczenia ma ten właśnie problem? Chcesz zatem dowiedzieć się więcej o tym zagadnieniu? Poznaj najczęstsze przyczyny powstawania takich problemów. Przeczytaj o tym, czym cechuje się w praktyce uzależnienie od narkotyków. Jakie są tutaj charakterystyczne objawy? Dlaczego warto (im wcześniej, tym lepiej) wybrać prywatny ośrodek leczenia uzależnień?

Uzależnienie od narkotyków – jakie są najczęstsze przyczyny?

Jest wiele aspektów, które powodują powstawanie takich kłopotów. Ta kwestia jest bardziej złożona, niż wielu osobom mogło wydawać się na samym początku. Z pewnością spore znaczenie mają tutaj kwestie personalne. Niektóre osoby są bowiem szczególnie podatne na wpływ innych ludzi. Np. z najbliższego otoczenia. Dlatego tak ważne jest to, by rodzice wiedzieli, z kim na co dzień spotykają się ich dzieci. Jeśli towarzystwo będzie nieodpowiednie, to należy zrobić wszystko, by te kontakty były jak najszybciej zerwane. Zanim będzie za późno. Nie da się ukryć, że uzależnienie od narkotyków często zaczyna się właśnie w ten sposób. Osoby podatne na wpływy innych chcą je naśladować. Decydują się zatem na powielanie określonych zachowań. Jeśli ich „guru” bierze narkotyki, to robią dokładnie to samo. Po to, aby nie zostać odtrąconym przez daną grupę. Eksperci zauważają, że w tym aspekcie bardzo duże znaczenie ma postawa rodziców. Dzieci muszą czuć się kochane i potrzebne. Jeśli jest taka możliwość, to warto zapisać pociechy na odpowiednie zajęcia pozalekcyjne. Rodzice muszą zatroszczyć się o to, by dzieci nie obracały się w nieodpowiednim towarzystwie. Co jeszcze ma tutaj znaczenie? Na pewno niektórzy sięgają po te zakazane substancje, by przeżyć coś jedynego w swoim rodzaju. Inni z kolei szukają sposobu, aby poradzić sobie z rozmaitymi kłopotami, które mają w życiu prywatnym, szkolnym, czy zawodowym… Statystyki pokazują, że uzależnienie od narkotyków częściej ma miejsce w przypadku osób, które mają niską samoocenę. Dlatego nie powinno się bagatelizować żadnych początkowych objawów np. depresji. Osoby, które mają problemy z właściwą oceną swojej wartości często odczuwają smutek, pustkę i bezradność. Dla nich narkotyki jawią się jako forma ucieczki od tego wszystkiego. A od niektórych zakazanych substancji bardzo łatwo się uzależnić. Czasami wystarczy nawet tylko jedna „działka”, by potem mieć bardzo duże kłopoty z wyjściem z nałogu.

Czym objawia się uzależnienie od narkotyków?

Ta kwestia powinna być traktowana indywidualnie. Każdy przypadek jest bowiem inny. Skala objawów zależy zaś generalnie minimum od kilku czynników. Warto tutaj wymienić takie zmienne, jak np. rodzaj przyjmowanych substancji, liczbę branych narkotyków, czy czas uzależnienia… Oczywiste jest to, że im dłużej dane środki są wprowadzane do organizmu, tym dla niego gorzej. Symptomy można podzielić na kilka kategorii. Na pewno osoby uzależnione zaniedbują obowiązki domowe, szkolne, czy zawodowe. Ich relacje z najbliższymi są coraz gorsze, a szefowie nierzadko podejmują decyzje o wyrzuceniu z pracy… Ludzie mający kłopot z takimi substancjami nie dbają także o siebie. Nie troszczę się o jakość spożywanych na co dzień produktów (nierzadko w ogóle nie chce im się nic jeść), zaniedbują higienę itd. Jeśli chodzi o nastrój, to często można tutaj zaobserwować sinusoidę. Raz osoba uzależniona jest bardzo przybita, nie ma w ogóle chęci do życia. Innym razem jest zaś nadpobudliwa, przepełnia ją uczucie euforii itd. Narkomani mają zaczerwienione twardówki. Charakterystyczne są bardzo poszerzone (mówi się wtedy o oczach wyglądających jak pięciozłotówki) lub nadmiernie zwężone źrenice. Do tego dochodzą np. kłopoty z górnymi drogami oddechowymi, czy obniżona sprawność układu immunologicznego. To nie wszystko. Poza tym narkomani mają obniżony poziom libido, a zaspokajanie potrzeb seksualnych schodzi na zdecydowanie dalszy plan.

Warto zdecydować się na prywatny ośrodek leczenia uzależnień

Nie powinno się zwlekać z podjęciem takiej właśnie decyzji. Pamiętaj, że długotrwałe przyjmowanie narkotyków ma bardzo negatywne konsekwencje. Osoby uzależnione w ogóle nie wiedzą, jak normalnie funkcjonować w społeczeństwie. Rozwijają się takie schorzenia, jak depresja, czy nerwica lękowa. Nierzadko pojawiają się również manie prześladowcze. Ogólny stan zdrowia jest zaś coraz gorszy. Przyjmowanie narkotyków nie przechodzi bez echa, jeśli chodzi o funkcjonowanie mózgu, serca, czy nerek. Czy można poradzić sobie na własną rękę? Niestety nie. W tej sytuacji należy zdecydować się niezwłocznie na prywatny ośrodek leczenia uzależnień. Warto wybrać profesjonalne podmioty, które mają doświadczenie w leczeniu takich przypadków. Wykwalifikowana kadra wie, jak postępować z nałogowcami. Fachowcy przeprowadzają skuteczne terapie, które pozwalają wyjść na prostą z życiowego zakrętu. Co ważne, wspólnie opracowywane są plany leczenia. Nie brakuje zajęć teoretycznych oraz ćwiczeń praktycznych. Po to, by wiedzieć, jak zachowywać się, kiedy pojawią się rozmaite problemy itp. Prywatny ośrodek leczenia uzależnień zapewnia dokładnie przeprowadzone badania, zakwaterowanie w odpowiednio wyposażonych pokojach, a także szereg zajęć (nie tylko chodzi o samą terapię, ale także m.in. o ćwiczenia sportowe).

Sprawdź wpisy na naszym blogu

Zobacz wpisy

Rozwiąż test alkoholowy

Przejdź do testu

 

Szum morza i terapia. Zarezerwuj już dziś.

Połącz terapię z urlopem nad morzem.

Leczenie alkoholizmu z zakwaterowaniem w komfortowych 1 osobowych pokojach z łazienkami.

Przejdź do kontaktu