Zalecenia dla najbliższych alkoholika

Zalecenia dla najbliższych alkoholika (osoby uzależnionej). Jeżeli chcesz być pomocna (y) w nowej drodze uzależnionego przeczytaj bardzo uważnie poniższy tekst.

Życie po terapii – jak pomóc sobie i osobie uzależnionej?

Decyzja o rozpoczęciu terapii i zaprzestaniu picia na najbliższych i rodzinę uzależnionego działa często jak balsam na zmaltretowaną problemami i wiecznym stresem duszę. Wiele osób jest bowiem przekonanych, że terapia zakończy dotychczasową gehennę życiową i że od teraz może być już tylko lepiej.

Niestety często życie z trzeźwiejącym alkoholikiem doświadcza ich jeszcze bardziej. Spotykają się bowiem z wybuchami agresji i to całkiem bez powodu.

Muszą się także  uczyć na nowo rozmawiać, tak by nie drażnić i nie prowokować alkoholika, a przy tym dodatkowo wspierać w trudnych sytuacjach.

Dodatkowo cały czas towarzyszy im strach, że alkoholizm powróci i to poczucie winy, że sami doprowadzili do takiej sytuacji.

Trudne jest to nie tylko dla kobiet – matek, żon, córek, które inaczej wyobrażały sobie powrót do normalnego życia, które z utęsknieniem czekały na pierwszy dzień bez alkoholu.

Trudne to też jest dla mężów żon – alkoholiczek czy dla ojców, mających wciąż przed oczami straszliwy obraz staczających się w dół ich córek.

Jak więc sobie pomóc, by osoba uzależniona wytrwała w trzeźwości, a przede wszystkim by każdy dzień był jeszcze lepszy i piękniejszy?

  • Jeżeli nie masz zbyt wielkich oporów porozmawiaj z terapeutą uzależnień, dowiesz się jak możesz być pomocny w procesie leczenia. Dzięki temu sam także podniesiesz swoje własne poczucie wartości.
  • Nie każda rozmowa przynosi ulgę – nasz partner potrzebuje wsparcia, potrzebuje wiedzieć, że jesteśmy obok i że go rozumiemy. Jednakże często rozmowy zamieniają się w pełne pretensji, wyrzutów i obwinień kłótnie. Negatywne emocje z kolei mogą prowadzić nie tylko do wykańczania psychicznego bliskich osób uzależnionych, ale również powrotu do nałogu samego alkoholika.
  • Nie wypominaj picia, nie pilnuj, nie zadawaj pytań typu: to już nie będziesz pił?, nie decyduj za niego, niech to on ponosi odpowiedzialność za swoje trzeźwienie
  • Jeżeli alkohol nie stanowi dla Ciebie problemu i możesz z niego zrezygnować to zrób to. Będziesz przez to bardzo pomocny dla swojej najbliższej osoby.
  • Pamiętaj, alkohol w domu, nawet dobrze schowany, stanowi wielką pokusę dla osoby uzależnionej. Każda pokusa może okazać się tą zgubną dla Twojego partnera.  Osoba uzależniona, przynajmniej w pierwszym roku nie powinna uczestniczyć w żadnych spotkaniach, gdzie podawany jest alkohol. Nieważne czy uzależniony mówi, że go to nie rusza.
  • Znajdź wspólne hobby, organizuj rodzinne wycieczki i wypady – im więcej wspólnych zajęć będziecie mieć, tym nie tylko partnerowi łatwiej będzie zapomnieć o nałogu, ale przede wszystkim zbliży Was ponownie do siebie po przebytej kuracji.

Pamiętaj terapia jest dopiero pierwszym ważnym krokiem do lepszego życia.

Kolejne musicie stawiać już razem, bo nie robienie niczego jest najgorszą decyzją, jaką możesz podjąć.

Alkoholizm wykańcza nie tylko pijącego, ale też osoby z nim żyjące i przebywające, dlatego oni również potrzebują wsparcia, a często także profesjonalnej terapii.

Po wyjeździe z Dziwnówka uzależniony musi się dalej leczyć. Pobyt w Dziwnówku to początek tej trudnej drogi. Nie jej zakończenie.

Tylko wtedy jest szansa na powodzenie całego procesu!!! Terapia jest procesem trwającym w czasie.

Leczenie w terapii pogłębionej powinno trwać do 2 lat!  

Trzeźwiejący powinien również mieć możliwość wygospodarowania wolnego czasu na trzeźwienie, który poświęcałby na codzienne medytacje, prowadzenie dzienniczka uczuć, oraz na uczestnictwo w spotkaniach AA.

Bardzo ważne jest również przestrzeganie przez uzależnionego programu HALT (ang. Hungry, angry, lonely, tired) – trzeźwiejący alkoholik powinien spożywać regularne posiłki, w sposób konstruktywny wyrażać złość, aby nie funkcjonować w stanie permanentnego stresu.

Nie powinien też zbyt długo pozostawać samotny i zmęczony.

Przestrzeganie tych 4 prostych zasad pozwoli Mu na uniknięcie głodu alkoholowego oraz nawrotów choroby. Twoja pomoc i wsparcie będą bardzo pomocne w procesie terapii osoby uzależnionej. Przecież zależy Ci na powodzeniu.

Sprawdź wpisy na naszym blogu

Zobacz wpisy

Rozwiąż test alkoholowy

Przejdź do testu

 

Szum morza i terapia. Zarezerwuj już dziś.

Połącz terapię z urlopem nad morzem.

Leczenie alkoholizmu z zakwaterowaniem w komfortowych 1 osobowych pokojach z łazienkami.

Przejdź do kontaktu