Terapia uzależnień w świetle psychologii pozytywnej

Psychoterapia uzależnień w świetle psychologii pozytywnej. Nowa perspektywa na proces leczenia uzależnienia od alkoholu

W tradycyjnym podejściu do terapii uzależnień skupiamy się głównie na problemach i trudnościach, z jakimi borykają się osoby zmagające się z uzależnieniem. Jednak w ostatnich latach coraz większą popularność zdobywa podejście, które stawia w centrum człowieka. Oraz jego dobrostan, opierając się na założeniach psychologii pozytywnej. Celem takiej terapii nie jest „gnojenie pacjenta”, czyli skupianie się wyłącznie na negatywnych aspektach jego zachowań i doświadczeń. Lecz wzmacnianie pozytywnych aspektów życia i promowanie zdrowego rozwoju.

Psychologia pozytywna, jako dziedzina naukowa zajmująca się badaniem tego, co sprawia, że życie jest wartościowe. Także dostarcza cennych narzędzi, które mogą znacznie wzbogacić proces terapii uzależnień. Przede wszystkim, zamiast skupiać się na „leczeniu” w sensie eliminowania objawów, terapia w świetle psychologii pozytywnej koncentruje się na budowaniu. A także wzmacnianiu pozytywnych cech charakteru, umiejętności radzenia sobie w zdrowy sposób, a także na rozwijaniu relacji i poczucia przynależności.

Jednym z kluczowych elementów takiego podejścia jest praca nad identyfikacją i rozwijaniem tzw. mocnych stron osobowości pacjenta. Każdy człowiek posiada unikalny zestaw mocnych stron, takich jak życzliwość, odwaga, sprawiedliwość czy wdzięczność. Mogą one być wykorzystane jako zasoby w procesie leczenia. Skupiając się na tym, co w pacjencie najlepsze, terapeuta może pomóc mu budować poczucie własnej wartości i kompetencji. Jest to niezwykle ważne na drodze do trzeźwości.

Psychoterapia uzależnień w świetle psychologii pozytywn

Poza pracą nad mocnymi stronami, psychologia pozytywna oferuje narzędzia do budowania pozytywnych emocji, takich jak radość, wdzięczność czy nadzieja. W terapii uzależnień szczególnie cenne okazują się techniki skupione na kultywowaniu wdzięczności, na przykład poprzez prowadzenie dziennika wdzięczności. Pozwala to pacjentom dostrzec i docenić dobre strony swojego życia, nawet w trudnych okresach.

Równie ważne jest promowanie zaangażowania w działania, które są dla pacjenta źródłem autentycznej radości i satysfakcji. Znalezienie i rozwijanie pasji, czy to w formie hobby, wolontariatu czy pracy, może być potężnym narzędziem w procesie leczenia, pomagającym odnaleźć sens i cel życia poza uzależnieniem.

Podkreślenie znaczenia relacji i przynależności jest kolejnym kluczowym aspektem. Budowanie i utrzymywanie zdrowych relacji z rodziną, przyjaciółmi czy społecznością może znacząco wspierać proces leczenia, oferując wsparcie, zrozumienie i akceptację.

Terapia uzależnień oparta na psychologii pozytywnej nie oznacza ignorowania problemów czy trudności, z którymi boryka się pacjent. Wręcz przeciwnie, jest to uzupełnienie tradycyjnych metod o perspektywę, która pozwala na holistyczne spojrzenie na proces leczenia, stawiając w jego centrum człowieka i jego potencjał do wzrostu i zmiany. Tym samym, jest to podejście, które nie tylko pomaga przezwyciężyć uzależnienie, ale także wspiera budowanie fundamentów zdrowego i satysfakcjonującego życia.

Jako doświadczony psychoterapeuta uzależnień i współuzależnienia jestem gorącym zwolennikiem terapii pozytywnej i wprowadzam taką terapię w życie w naszym ośrodku w Dziwnówku. Będziesz sie czuł u nas jak Gość a nie tylko jako pacjent.

Sprawdź wpisy na naszym blogu

Zobacz wpisy

Rozwiąż test alkoholowy

Przejdź do testu

 

Szum morza i terapia. Zarezerwuj już dziś.

Połącz terapię z urlopem nad morzem.

Leczenie alkoholizmu z zakwaterowaniem w komfortowych 1 osobowych pokojach z łazienkami.

Przejdź do kontaktu