Objawy uzależnienia od alkoholu

Objawy uzależnienia od alkoholu wg ICD-10

Objawy uzależnienia od alkoholu. alkoholizmu. Uzależnienie od alkoholu (alkoholizm) to choroba, która najprościej zdefiniować, jako zaburzenie polegające na niekontrolowanym spożywaniu alkoholu. Osoba uzależniona od picia alkoholu traci częściowo kontakt z rzeczywistością i nie potrafi jasno myśleć o wielu rzeczach, a przede wszystkim o wypijanych przez siebie trunkach alkoholowych. Podjęcie leczenia możliwe jest na każdym etapie choroby.

Jednak im szybciej uda się zidentyfikować problem z piciem tym większe szanse na to, że powiedzie się leczenie. Objawy alkoholizmu ujawniają się na różnych etapach uzależnienia, choć większość z nich jest dosyć szybko widoczna, a wraz z postępem uzależnienia pogłębiają się objawy choroby alkoholowej.

Najczęściej występujące objawy uzależnienia od alkoholu na podstawie, których można wstępnie zdiagnozować alkoholizm wymagający leczenia.

  •  Silna potrzeba picia alkoholu, nazywana również głodem alkoholowym.
  • Trudności w unikaniu rozpoczęcia picia.
  • Problem z zakończeniem picia albo z kontrolowaniem momentu, w którym powinniśmy zaprzestać picia zgodnie z wcześniej założonym poziomem wypitego alkoholu.
  • Picie alkoholu w celu złagodzenia efektów kaca, lub silne przekonanie o skuteczności takiej metody..
  • Objawy somatyczne: drżenia mięśniowe, nadciśnienie tętnicze, tachykardia, nudności, wymioty, biegunki, zaburzenia snu, bezsenność, wzmożona potliwość – objawy abstynencyjne.
  • Potrzeba spożywania coraz większych ilości alkoholu w celu wywołania oczekiwanego efektu – zmiana tolerancji.
  • Zaniedbywanie lub zupełna rezygnacja z alternatywnych wobec alkoholu form spędzania czasu, przyjemności itp.
  • Wypracowanie wąskiego repertuaru zachowań po alkoholu. Nadmierne spożycie alkoholu objawia się za każdym razem podobnym zachowaniem (utrata świadomości, agresja).
  • Picie alkoholu mimo przeciwwskazań medycznych.

To były objawy uzależnienia od alkoholu. Uzależnienie od alkoholu diagnozuje się jeżeli w ciągu kilku miesięcy w ciągu ostatnich 2 lat wystąpiły co najmniej 3 objawy alkoholizmu.

Wraz z rozwojem choroby dochodzą coraz silniejsze objawy związane miedzy innymi z psychiką. Alkoholik może mieć psychozy lub inne problemy z własną świadomością. W fazie krytycznej choroby alkoholowej uwidaczniają się coraz bardziej objawy somatyczne, które z czasem mogą doprowadzić do zgonu na skutek rozwoju chorób wynikłych z nadmiernego spożycia alkoholu.

Sprawdź wpisy na naszym blogu

Zobacz wpisy

Rozwiąż test alkoholowy

Przejdź do testu

 

Szum morza i terapia. Zarezerwuj już dziś.

Połącz terapię z urlopem nad morzem.

Leczenie alkoholizmu z zakwaterowaniem w komfortowych 1 osobowych pokojach z łazienkami.

Przejdź do kontaktu