Uzależnienie od hazardu. Jak powstaje?

Powrót do listy

  1.  Jak rodzi się uzależnienie od hazardu?

Dla wielu osób gry hazardowe są przede wszystkim dobra rozrywką. Potrafią one kontrolować swą grę i traktują ją przede wszystkim, jako zabawę. Grają sporadycznie i nie przeznaczają na ten cel zbyt wielkich sum. Hazard może jednak stać się w niektórych przypadkach zjawiskiem patologicznym, zaś uzależnienie od hazardu jest poważnym problemem. Nic dziwnego, że hazard stał się przedmiotem zainteresowania psychologów i socjologów, którzy w naukowy sposób próbują wyjaśnić to zjawisko.


Jak rodzi się uzależnienie od hazardu?  Dzięki licznym badaniom nad problemem uzależnienia od gier hazardowych udało się wyróżnić cztery fazy rozwoju uzależnienia od hazardu. Jak wygląda, zatem proces uzależniania się od gier hazardowych? Pierwszym etapem prowadzącym do uzależnienia i patologicznego hazardu jest faza zwycięstw. Na tym etapie przyszły hazardzista gra raczej dość okazjonalnie i marzy o dużych wygranych. Gra lub zawiera zakłady coraz częściej, stopniowo podnosząc stawkę, zaś pojawiające się na tym etapie sukcesy utwierdzają go w przekonaniu, iż jego postępowanie jest słuszne.

 Z czasem jednak nadchodzi druga faza. To faza strat. Dotyczy to zarówno strat finansowych, związanych z przegranymi, jak i strat społecznych. Cierpią relacje rodzinne, zaś kłamstwa związane z ukrywaniem problemu uzależnienia od gry stają się powodem kolejnych problemów i napięć. Trzecia faza związana z patologicznym hazardem, to faza desperacji. Gra niesie ze sobą coraz poważniejsze konsekwencje, zarówno związane z życiem rodzinnym, jak i ze sprawami finansowymi. Coraz większe długi oraz poczucie winy i wyrzuty sumienia sprawiają, że hazardzista czuje się coraz bardziej bezradny. Często pojawiają się na tym etapie pierwsze objawy depresji, zaś kłopoty finansowe mogą prowadzić do pierwszych przestępstw związanych z próbami zdobycia środków na dalszą grę lub spłacenia zaistniałych już długów. Ostatnia już faza związana jest z całkowitą utratą nadziei na poprawę sytuacji. Charakterystyczne jest tu poczucie beznadziejności oraz uciekanie przed istniejącymi problemami w alkohol lub narkotyki.

Sprawdź wpisy na naszym blogu

Zobacz wpisy

Rozwiąż test alkoholowy

Przejdź do testu

 

Szum morza i terapia. Zarezerwuj już dziś.

Połącz terapię z urlopem nad morzem.

Leczenie alkoholizmu z zakwaterowaniem w komfortowych 1 osobowych pokojach z łazienkami.

Przejdź do kontaktu