patologiczny hazard

Powrót do listy

Patologiczny hazard jest poważnym problemem i podobnie jak inne uzależnienia, wiąże się z licznymi komplikacjami i negatywnymi skutkami.

Jakie są skutki patologicznego hazardu?

Nałogowi hazardziści muszą zmierzyć się z licznymi problemami, które są efektem ich zbyt silnego przywiązania do gier hazardowych. Skutki tego uzależnienia odbijają się zarówno na zdrowiu fizycznym, jak i na psychice nałogowego gracza. Nie brak tu również licznych komplikacji o charakterze finansowym oraz społeczno – zawodowym.


Negatywne konsekwencje zdrowotne są przede wszystkim skutkiem silnych napięć oraz intensywnych emocji, które towarzyszą grze. Może to wpływać na pracę serca. Innym problemem jest zarywanie nocy oraz bezsenność, która prowadzi do ciągłego zmęczenia oraz osłabienia układu odpornościowego.

Wielu hazardzistów nie dba ani o odpowiednią dietę, ani o tak ważną dla każdego człowieka aktywność fizyczną. Alkohol czy papierosy, po które tak chętnie sięgają goście odwiedzający kasyna lub salony gier również powodują problemy zdrowotne. Częstymi wśród hazardzistów dolegliwościami są: problemy z ciśnieniem krwi, zaburzenia związane z pracą układu krążenia oraz choroby żołądka.

Patologiczny hazard

Hazard wiąże się również z innym problemem, jakim jest stres. Stres zaś może odbijać się nie tylko na zdrowiu fizycznym, ale również na psychice gracza. Jeśli chodzi o zdrowie psychiczne, to tu najczęściej występującymi problemami są: bezsenność, zaburzenia emocjonalne, obniżenie nastroju oraz pobudzenie psychoruchowe.

 Stany depresyjne związane z rosnącym poczuciem beznadziejności to kolejna typowa dla nałogowych graczy dolegliwość. Człowiek grający nałogowo i przegrywający coraz większe stawki traci również w szybkim tempie poczucie własnej wartości oraz szacunek do samego siebie. Nie potrafi kontrolować swego zachowania, co oznacza kolejne problemy.


Hazard to nie tylko szkody związane ze zdrowiem fizycznym i psychicznym. Cierpi również rodzina gracza, zaś reakcje w rodzinie ulegają zazwyczaj pogorszeniu. Stopniowa separacja od najbliższych oraz trudności związane z wykonywaniem obowiązków zawodowych sprawiają, że wielu nałogowych graczy zazwyczaj traci i swych najbliższych, i pracę.

 Nie można zapominać również o finansowych skutkach patologicznego hazardu. Zaciąganie długów i licznych, drobnych pożyczek sprawia, że hazardziści liczący na szybkie odegranie się zazwyczaj popadają w spiralę zadłużeniową, z której wyjście staje się bardzo trudne. Problem jest tym bardziej poważny, że silne zaangażowanie z hazard w wielu przypadkach prowadzi do utraty pracy, zwiększając w ten sposób i tak już poważne problemy finansowe.

Sprawdź wpisy na naszym blogu

Zobacz wpisy

Rozwiąż test alkoholowy

Przejdź do testu

 

Szum morza i terapia. Zarezerwuj już dziś.

Połącz terapię z urlopem nad morzem.

Leczenie alkoholizmu z zakwaterowaniem w komfortowych 1 osobowych pokojach z łazienkami.

Przejdź do kontaktu