Terapia nawrotów

czyli jak skutecznie reagować, zanim będzie za późno.

Zarówno osoba uzależniona, jak i jej najbliższe otoczenie musi sobie zdać sprawę, iż alkoholizm jest chorobą, którą można przezwyciężyć, nauczyć się z nią żyć, jak i radzić sobie z jej objawami, jednakże z całą pewnością nie można jej wyleczyć.

Dlatego nawroty są jakby wpisane w przebieg tej choroby. Wystarczy choćby silne przeżycie emocjonalne, zmiana starych nawyków bądź nagromadzenie się stresu (odejście partnera, zwolnienie z pracy itd.), by uzależniona osoba poczuła chwilę słabości czy zwątpienia.

Nawrót nie zaczyna się jednak wraz z powrotem do picia. Zaczyna się bowiem już w momencie zmiany postawy do życia czy ponownego odnajdywania sensu w starych nawykach.

Dlatego ważne jest by w tym momencie leczenie alkoholika rozpocząć od nowa. Objawy i symptomy nawrotów choroby najszybciej zauważalne są dla bliskich uzależnionej osoby i to oni w pierwszej kolejności powinni reagować.

Terapia nawrotów może być więc zarówno motywatorem, by mimo problemów, ciężkich przeżyć czy zdarzeń losowych umieć wytrwać w trzeźwości. Jest też świetną formą przypomnienia, dlaczego warto nie pić i jak wiele można przez alkoholizm stracić w swoim życiu.

Taka terapia alkoholowa jest też krótsza, trwa około dwóch tygodni. Nastawiona jest natomiast głównie na wzmacnianie zachowań abstynencyjnych i na trenowaniu asertywnych postaw, ułatwiających odmawianie bez poczucia bólu czy wyrzutów sumienia.

Jeśli więc przeżywasz chwile słabości, bądź ktoś z Twoich bliskich właśnie wymaga naszej pomocy, to nasz prywatny ośrodek terapii uzależnień zaprasza na sesje indywidualne, wspierające dalsze utrzymanie stanu trzeźwości.

Sprawdź wpisy na naszym blogu

Zobacz wpisy

Rozwiąż test alkoholowy

Przejdź do testu

 

Szum morza i terapia. Zarezerwuj już dziś.

Połącz terapię z urlopem nad morzem.

Leczenie alkoholizmu z zakwaterowaniem w komfortowych 1 osobowych pokojach z łazienkami.

Przejdź do kontaktu