Terapia uzależnień

Powrót do listy

Spacer po lesie, słuchanie muzyki, rozmowa z psychoterapeutą czy profesjonalne techniki relaksacyjne, stosowane w takich ośrodkach skutecznie bowiem o

To, że terapia odwykowa jest dla każdego alkoholika bardzo ważnym krokiem do zmiany swojego życia nie ulega wątpliwościom. Nie oznacza to jednak, że od pierwszego dnia abstynencji i odtruwania umysłu i organizmu alkoholik poczuje się lepiej. Wręcz przeciwnie. Przyjdzie mu bowiem zmierzyć się z wieloma uczuciami, emocjami i stanami umysłowymi, z którymi wcześniej radził sobie za pomocą używek. Co nie znaczy, że odwyk nie przyniesie rezultatu, jest jedynie informacją, że podczas terapii ważny jest też relaks, by umiejętnie radzić sobie ze stresem i emocjami.

Terapia alkoholowa i relaks

Alkohol jako źródło uczuć.

Jeśli do tej pory za pomocą alkoholu osoba uzależniona mogła niwelować wszelkie problemy, złe emocje, nadmierny stres czy przykre życiowe doświadczenia, to dość oczywistym staje się fakt, że już podczas terapii alkoholik będzie musiał zmagać się z przeciwnościami losu i różnymi stanami emocjonalnymi.

Pierwszy raz będzie próbował też  do radzić sobie z nimi bez alkoholu. Najtrudniejsze mogą być więc pierwsze dni. Podczas rozmów z psychoterapeutą, na spotkaniach w grupie i zajęciach, wszystko wydaje się proste i do osiągnięcia, to jednak na ile alkoholik sobie z tym radzi zweryfikuje samo życie.

Może się okazać, że za drzwiami ośrodka leczenia uzależnień czy poradni antyalkoholowej jest zupełnie inny świat, nie ten wyimaginowany zza kieliszka, tylko prawdziwy.

Alkoholik nagle odczuwa ból, strach, przykrość, wstyd czy złość, emocje, które wcześniej uśmierzał alkoholem, od których się uwalniał w prosty i szybki sposób. Dlatego terapia dochodząca, może nie przynieść zamierzonych rezultatów u osób, które przegrywają ze złymi emocjami.

Terapia alkoholowa i relaks.  Relaks jako skuteczne wsparcie terapii.

Sytuacje, gdzie przechodząca leczenie odwykowe osoba szuka między spotkaniami pretekstu do wypicia nie są żadnym odosobnieniem. Oczywiście powodów możemy dopatrywać się w braku silnej woli, słabej motywacji do przerwania nałogu czy braku potrzeby przestania picia.

Nie należy jednak zapominać o pokusach, które czekają na alkoholika, po zakończeniu terapii.

Te pokusy w połączeniu z silnymi emocjami, powodują jedno, że alkoholik podświadomie idzie do swojego ulubionego sklepu z alkoholem, knajpy czy znajomego, który nigdy nie odmawia napicia się. Inaczej jest w ośrodku zamkniętym leczenia uzależnień, gdzie tych pokus w najgorszym stadium leczenia – odtruwaniu umysłu i organizmu nie ma wcale i gdzie w czasie wolnym osoba leczona może się zrelaksować, wyciszyć i skoncentrować na sobie.

Spacer po lesie, słuchanie muzyki, rozmowa z psychoterapeutą czy profesjonalne techniki relaksacyjne, stosowane w takich ośrodkach skutecznie bowiem odprężają, uwalniają od stresu i

pomagają radzić sobie z emocjami zarówno tymi pozytywnymi, jak i negatywnymi.

Sprawdź wpisy na naszym blogu

Zobacz wpisy

Rozwiąż test alkoholowy

Przejdź do testu

 

Szum morza i terapia. Zarezerwuj już dziś.

Połącz terapię z urlopem nad morzem.

Leczenie alkoholizmu z zakwaterowaniem w komfortowych 1 osobowych pokojach z łazienkami.

Przejdź do kontaktu