https://psychoterapia24.pl/

Powrót do listy

Ośrodki leczenia uzależnień

Alkoholizm jest tylko jedną z form typowego uzależnienia, jakimi zajmuje się zdecydowana większość placówek odwykowych w naszym kraju, którymi są kliniczne ośrodki leczenia uzależnień.

Poza chorobą alkoholową i uzależnieniem od tego rodzaju środka chemicznego, jakim jest alkohol, występuje również zdecydowanie silniejsze uzależnienie od narkotyków. W przypadku uzależnienia narkotykowego schemat działania jest niezmiernie podobny jak w przypadku uzależnienia alkoholowego.

Zaczyna się od eksperymentowania. W wielu sytuacjach późniejszy proces uzależnienia zależny będzie od stanu, w jakim poczuje się osoba biorąca po raz pierwszy narkotyk. Dla kogoś, komu to się nie spodoba i nie będzie dostarczało większych atrakcji branie narkotyków stanie się całkowicie zbędne.

Nieco gorzej jest w przypadku zainteresowania i uzyskania dobrego samopoczucia w wyniku wziętego środka. Po takim fakcie zaczyna się dalszy rozwój choroby. Przychodzi kolej na coraz częstsze zażywanie narkotyku. Kolejnym krokiem będzie już regularny proces przyjmowania środka uzależniającego. W końcu u osoby biorącej narkotyk przychodzi czas na etap, jakim jest zaawansowane uzależnienie.

Ośrodki leczenia uzależnień mają na celu pomóc zarówno w zatrzymaniu tego procesu jak i udzieleniu wsparcia w postaci przekazania wiedzy pomagającej w powrocie do życia bez używek narkotycznych. Cała późniejsza droga zależna jest przede wszystkim od osoby biorącej.

Równie silne i niebezpieczne będzie uzależnienie od leków. Początkowo z małych dawek przyjmowanego medykamentu, kiedy osoba znajduje w tym zadowolenie i możliwość pozbycia się nieprzyjemnego stanu ducha i ciała, robią się większe ilości specyfiku, doprowadzając w ten sposób swój organizm do coraz większego uzależnienia od przyjmowanego środka.

Poza tymi najbardziej typowymi, znanymi zdecydowanej większości osób naszego społeczeństwa, spotkać się możemy z nieco mniej rozpowszechnionymi formami uzależnienia, jakim jest uzależnienie od jedzenia (nadmierne obżarstwo), uzależnienie od seksu czy też w końcu coraz częściej spotykane uzależnienie od pracy popularnie nazywane pracoholizmem. Za najbardziej znaną formę uzależnienia uważane jest uzależnienie od papierosów. Wszystkie wyżej wymienione formy są niebezpieczne dla organizmu człowieka.

W związku z coraz to bardziej rosnącym tempem życia i zmianami dotykającymi wiele osób naszego społeczeństwa coraz częściej daje się zauważyć niektóre z tych form u kogoś z naszych bliskich, sąsiadów czy też w końcu u nas samych.

W celu zapobiegania i nauki umiejętności poradzenia sobie z poszczególnymi formami powstające ośrodki leczenia uzależnień oferują profesjonalną pomoc i wsparcie zarówno w tych pierwszych jak późniejszych dniach, tygodniach, miesiącach czy w końcu latach wychodzenia z nałogu. Oczywiście pomoc ta musi opierać się na stu procentowym zainteresowaniu chorego, w innym przypadku nie może być mowy o pozytywnym wyniku podjętego leczenia.

Na zakończenie warto zaznaczyć, że każdego rodzaju uzależnienie od środków odurzających rozpoznawane w dniu dzisiejszym w placówkach, jakimi są ośrodki leczenia uzależnień jest traktowane, jako choroba ciała, duszy i umysłu.

Polecamy Prywatny Ośrodek Terapii Uzależnień nad morzem w Dziwnówku. Tel. 606 49 48 46 

Sprawdź wpisy na naszym blogu

Zobacz wpisy

Rozwiąż test alkoholowy

Przejdź do testu

 

Szum morza i terapia. Zarezerwuj już dziś.

Połącz terapię z urlopem nad morzem.

Leczenie alkoholizmu z zakwaterowaniem w komfortowych 1 osobowych pokojach z łazienkami.

Przejdź do kontaktu