Alkoholizm - jak pomóc?

Powrót do listy

Alkoholizm – jak pomóc? Alkoholizm jest poważnym uzależnieniem, które niszczy całe życie człowieka. Niestety z roku na rok coraz więcej osób zmaga się z tym nałogiem. Nie da się pozbyć go z dnia na dzień. Walka z alkoholizmem wymaga wiele motywacji, samozaparcia oraz pomocy najbliższych. Co ważne, alkoholikiem jest się aż do końca życia. Powrót do picia może nastąpić nawet wskutek wypicia niewielkiej ilości alkoholu. W jaki sposób można pomóc alkoholikowi?

Wsparcie najbliższych osób alkoholika

Alkoholizm to niebezpieczna choroba, która dotyka wszelkich grup społecznych. Wśród osób uzależnionych znajdują się ludzie ze wsi, dużych miast, młodzi, starsi, ubodzy czy bogaci. Alkoholikiem może stać się właściwie każdy. Nawet niewinne picie na imprezach może przerodzić się w poważny problem. Jeżeli nasza bliska osoba nadużywa alkoholu, musimy pamiętać o jej wsparciu. Przede wszystkim nie możemy wytykać jej błędów i krytykować. Alkoholika nie można też zostawiać samemu sobie, gdyż wtedy będzie mu trudniej wyzbyć się uzależnienia. Musi on mieć osobę, z którą będzie mógł porozmawiać, wyżalić się. Osoba uzależniona nie może mieszkać sama. Niestety, ale kontrola jej jest właściwie niezbędna. Zwłaszcza jest to ważne na samym początku terapii, kiedy to bardzo łatwo będzie jej wrócić do nałogu. Musimy pamiętać, że chory po odstawieniu trunków musi zmagać się z pewnymi dolegliwościami (mdłości, drżenie rąk, bóle głowy, zawroty, osłabienie organizmu).

W jaki sposób rozmawiać z alkoholikiem o leczeniu?

Najważniejsze jest to, aby alkoholik sam podjął decyzję o rozpoczęciu leczenia. Zaprowadzenie go siłą na terapię może nie przynieść pożądanych efektów. Chory musi zrozumieć skalę swojego problemu i konsekwencję, jakie niesie ze sobą nadmierne picie. Rozmowa z uzależnionym musi odbywać się w okresie jego trzeźwości. W innym razie nie przyniesie ona rezultatów. Istotne jest to, aby chory przebywał w przyjaznych warunkach, ponadto musi mieć pewność, że nikt inny się o niej nie dowie. Do alkoholika musimy mówić spokojnie w empatycznym tonie, będąc dla niego wsparciem i niosąc mu pomoc. Warto mu przekazać plusy terapii, jak i wady samego picia. Czasem alkoholik może na takie próby rozmowy i przekonania go o jego problemie zareagować agresywnie. Niekiedy konieczne jest powtarzanie z nim rozmów. Alkoholik musi mieć też czas na przemyślenie swojej sytuacji. Dobrze jest również po rozmowie skontaktować się ze specjalistami, aby zaplanować dla niego terapię, którą może rozpocząć  po podjęciu przez niego decyzji.

Jak pomóc alkoholikowi, który nie chce się leczyć?

Niektóre osoby nawet po wielu wyczerpujących rozmowach przeprowadzanych przez najbliższą rodzinę, nie chcę się leczyć. Co w takiej sytuacji zrobić? Jeżeli chory dalej zaprzecza swojemu nałogowi i nie chce przekonać się do leczenia, wówczas warto pomyśleć nad innym możliwym rozwiązaniem. Alkohol wyniszcza organizm od środka i prowadzi do wielu nieodwracalnych zmian w tym w ośrodkowym układzie nerwowym. W przypadku, kiedy alkoholik nie chce się leczyć, trwa w uzależnieniu przez długi czas i stwarza zagrożenie dla zdrowia i życia innych osób czy siebie, wówczas wymaga leczenia poprzez sądowy nakaz przymusowego leczenia odwykowego. Podstawą orzeczenia sądowego jest opinia biegłego psychiatry i psychologa.

Leczenie alkoholizmu – odwyk i psychoterapia

Aby skutecznie podjąć walkę z uzależnieniem, niezbędne jest kompleksowe leczenie alkoholizmu. Samodzielne przeciwstawienie się nałogowi rzadko przynosi dobre efekty. Profesjonalne wsparcie jest niezbędne większości chorym. Aby móc pomóc alkoholikowi, możemy zgłosić go na odwyk oraz skonsultować się z doświadczonym specjalistą prowadzącym psychoterapię. Przebycie odwyku i wzięcie udziału w sesjach indywidualnych i grupowych zwiększa szansę na sukces. Żeby nie wrócić do picia, niezbędna jest silna wola oraz wsparcie ze strony rodziny. Nieoceniona okazuje się też opieka psychologa i grupowe sesje AA.

Jak pomóc alkoholikowi po przebytym odwyku?

Rozpoczęcie terapii odwykowej jest dopiero rozpoczęciem walki o życie w trzeźwości. W takim miejscu pacjent jest odizolowany od świata i używek, aczkolwiek wracając do domu znowu ma do nich dostęp. Po odwyku dobrze, jeśli chory zapisze się na spotkania różnych grup wsparcia, a także będzie uczęszczał na terapię w warunkach ambulatoryjnych. Dzięki temu łatwiej będzie mu przetrwać bez napojów alkoholowych. Najtrudniejsze są zwłaszcza pierwsze dni po powrocie z odwyku.

W jaki sposób postępować z alkoholikiem w domu?

Ważne jest to, abyśmy okazali wsparcie najbliższej osobie, która wróciła z odwyku. Przede wszystkim takiej osoby nie należy oceniać, krytykować czy też wywoływać u niej poczucia winy. Z domu należy usunąć cały alkohol. Z uzależnionym nie wolno pić. Należy go doceniać za to, że podjął się leczenia. Warto mu też dodawać otuchy i wierzyć w niego, że wytrwa w trzeźwości. Trzeba pamiętać o tym, że alkoholizm to choroba. Nigdy nie należy traktować poważnie słów i czynów alkoholika. Nie warto wierzyć uzależnionemu, że pomimo braku chęci udania się na terapię, sam poradzi sobie ze swoim problemem.

Sprawdź wpisy na naszym blogu

Zobacz wpisy

Rozwiąż test alkoholowy

Przejdź do testu

 

Szum morza i terapia. Zarezerwuj już dziś.

Połącz terapię z urlopem nad morzem.

Leczenie alkoholizmu z zakwaterowaniem w komfortowych 1 osobowych pokojach z łazienkami.

Przejdź do kontaktu