Alkoholizm - objawy

Powrót do listy

Alkoholizm – objawy. Zadajesz sobie rozmaite pytania związane z tym tematem? Czym w praktyce cechuje się alkoholizm? Wszystko zaczyna się dość niewinnie, a może skończyć się kolosalnymi kłopotami. Dotyczącymi życia prywatnego oraz zawodowego…

Zaniedbywanie swoich codziennych obowiązków

Nie trzeba dużo, aby uzależnić się od alkoholu. Eksperci podkreślają, że zachowanie danej osoby w pierwszej fazie nie wzbudza większych zaskoczeń. Na wstępnym etapie bardzo duże znaczenie ma samo podejście do napojów procentowych. Ludzie, którzy powoli zaczynają się uzależniać, piją m.in. po to, by poczuć się lepiej. Nie brakuje osób, które sięgają po alkohol ze względu na rozmaite kłopoty z życia prywatnego, czy zawodowego. W sumie to żadne rozwiązanie, ale początkujący alkoholik nie kalkuluje w ten sposób. Pije, ponieważ dzięki temu ma na chwilę „spokój w głowie”. Z czasem przyjmowane dawki napojów procentowych muszą być coraz większe i większe. Wszak organizm przyzwyczaja się do konkretnych substancji. Aby zatem znów osiągnąć stan bliski euforii, trzeba z czasem spożywać naprawdę relatywnie sporo alkoholu. Oczywiście, nie pozostaje to bez konkretnych skutków. M.in. osoby uzależniające się od alkoholu zaczynają w coraz większym stopniu zaniedbywać swoje obowiązki. Np. w szkole (w przypadku nastolatków), czy pracy. Kolejne fazy uzależnienia od alkoholu to ostrzegawcza, krytyczna i przewlekła. Im dłużej trwające problemy, tym oczywiście zdecydowanie gorzej. Początkowo dana osoba np. od czasu do czasu spóźnia się do pracy po ciężkim wieczorze dnia poprzedniego. Z czasem w ogóle już nie przychodzi i nie odpowiada na telefony od szefa. Pracodawca w takiej sytuacji nie ma zaś innego wyjścia. Czy tego chce, czy nie musi zwolnić pracownika, który w ogóle nie przykłada się do swoich obowiązków. Bardzo często jest zatem tak, że osoby uzależnione od alkoholu nie mają stałego źródła przychodów. Nierzadko jest to zaś właśnie przyczyną nadmiernego spożywania napojów procentowych. Niektórzy piją, by uciec od problemów, a paradoksalnie przez alkohol mają ich z czasem coraz więcej i więcej. To zatem przestroga dla każdej osoby, która chce w ten sposób uwalniać się od rozmaitych, stresowych sytuacji. Pamiętaj, że są tutaj o wiele lepsze rozwiązania. Jeśli zaś nie radzisz sobie ze swoim życiem, to warto zgłosić się np. do prywatnego ośrodka leczenia uzależnień. Fachowcy w czasie terapii uczą, jak należy zachowywać się, by samodzielnie przezwyciężać rozmaite kłopoty (nikomu ich zasadniczo przecież nie brakuje), a nie używać do tego alkoholu.

Coraz gorsze relacje ze swoimi bliskimi

Brak pracy to duży problem. Okazuje się, że niejedyny… W czasie postępującego procesu uzależnienia od alkoholu bardzo często dochodzi do kłopotów z najbliższymi. Rodzina w zdecydowanej większości przypadków nie chce patrzeć, jak ktoś z bliskiego otoczenia konsekwentnie „stacza się na dno”. To prowadzi do kłótni, a czasami nawet do rękoczynów… Jeśli prośby i groźby nie działają, to często dochodzi do rozstań. Niekiedy dla osoby uzależnionej od alkoholu stanowi to bardzo zimny prysznic. Jest już jednak czasami za późno, by uratować relacje z bliskimi. Na pewno najbliżsi powinni okazywać wsparcie. W końcu alkoholizm to choroba. Czasami jednak rodzina nie ma już do tego więcej cierpliwości… Osoby uzależnione od alkoholu muszą zatem liczyć się z tym, że kiedyś zastaną po libacji pusty dom, czy mieszkanie. Dlatego bardzo ważne jest to, by w porę reagować na konkretne wydarzenia i zachowania. Eksperci z prywatnego ośrodka leczenia uzależnień od alkoholu podkreślają, że kluczem do sukcesu jest to, by dany Pacjent sam rozumiał, w jakiej sytuacji się aktualnie znajduje. Wówczas można liczyć na to, że terapia będzie nie tylko skuteczna, lecz także dość szybka.

Branie pożyczek od rodziny i chwilówek

Kłopoty z najbliższymi często wiążą się z tym, że dana osoba traci pracę i nie zamierza szukać innej. Na pewnym etapie uzależnienia od alkoholu liczy się tylko i wyłącznie to, by spożyć konkretne napoje wysokoprocentowe. Z jednej strony mamy brak pieniędzy. Z drugiej dużą chęć spożywania coraz większej ilości alkoholu. Jest jasne, że z tego połączenia będą wynikały kolejne problemy. Niektórzy alkoholicy (jeśli jeszcze „nie spalili wszystkich mostów” w rodzinie) proszą o pożyczki najbliższych. Inni decydują się na chwilówki z bardzo dużym oprocentowaniem. W tym drugim przypadku trzeba oddać nie tylko kwotę bazową, ale także spore odsetki… Z czasem problemy alkoholika zaczynają być zatem coraz większe.

Duże kłopoty ze zdrowiem

Długotrwałe spożywanie napojów procentowych odbija się negatywnie na funkcjonowaniu całego organizmu. Szczególnie mamy tutaj na myśli wątrobę oraz układ nerwowy. Na dalszych etapach uzależnienia od alkoholu chorzy odczuwają przyspieszone bicie serca, niepokój, strach itp. Dzieje się tak wtedy, kiedy przyzwyczajony organizm (do określonych dawek) „domaga się” napojów procentowych. Bardzo ważne jest zatem to, by jak najszybciej znaleźć się pod skrzydłami wykwalifikowanych fachowców, którzy świetnie znają się na uzależnieniach tego typu. 

Sprawdź wpisy na naszym blogu

Zobacz wpisy

Rozwiąż test alkoholowy

Przejdź do testu

 

Szum morza i terapia. Zarezerwuj już dziś.

Połącz terapię z urlopem nad morzem.

Leczenie alkoholizmu z zakwaterowaniem w komfortowych 1 osobowych pokojach z łazienkami.

Przejdź do kontaktu