Jak wyjść z uzależnienia od narkotyków? Zagadnienie dotyczące zakazanych substancji jest nierzadko analizowane… Niestety, w naszym kraju coraz więcej osób sięga po narkotyki (w rozmaitej postaci). Jak rozwija się uzależnienie od takich używek? Czy można wyjść z tego „bagna” na własną rękę? A może nie ma innego wyjścia i trzeba skorzystać z pomocy profesjonalistów pracujących w ośrodkach leczenia uzależnień?
Jak rozwija się uzależnienie od narkotyków?
Bardzo wielu osobom wydaje się, że mogą tylko jeden raz skorzystać z narkotyków, a potem i tak będą to wszystko spokojnie kontrolowali. Trzeba być jednak bardzo uważnym! Oczywiście, niektóre narkotyki nie uzależniają od razu, lecz dopiero po pewnym czasie. Są jednak w obiegu substancje bardzo silne. Czasami wystarczy nawet jedna dawka, by stracić nad tym kontrolę. A powrót do normalności nie jest prosty… Co powoduje, że ludzie (mimo tego) sięgają po dragi? To opcja pozwalająca np. na niesamowite doznania. Są osoby, które biorą zakazane substancje, żeby chociaż na pewien okres uwolnić się od rozmaitych kłopotów z życia prywatnego, czy zawodowego. Oczywiście, te problemy same nie znikną (co więcej, może być ich jeszcze więcej), aczkolwiek wiele osób nie myśli w ten sposób. Najpierw następuje inicjacja. Niektórzy już wtedy zrywają całkowity kontakt z zakazanymi substancjami. To trochę tak, jak z papierosami. Po prostu niektórym palenie fajek się nie podoba i szybko rezygnują z takich używek. Dużo osób jednak daje się wciągnąć w tę bardzo niebezpieczną „grę”. Potem przychodzi czas na eksperymentowanie. Nie brakuje ludzi, którzy zastanawiają się, jak będą czuć się np. po spożyciu dwukrotnej dawki itd. Są osoby, które nie kończą na przemyśleniach. Wkraczają po raz kolejny do świata z używkami. Następnie mamy czas regularnego używania oraz nadużywania substancji. Wszystko oczywiście prowadzi do uzależnienia od narkotyków. Na ostatnim etapie chorzy w ogóle tego nie kontrolują. Liczy się dla nich tylko to, by zażyć kolejne dawki. W ten sposób chcą poczuć niesamowite emocje albo uchronić się przed skutkami ubocznymi. Takie zaś występują, jeśli przyzwyczajony organizm (do określonych dawek) nie otrzymuje przez pewien okres zakazanych substancji. Warto tutaj wspomnieć o kłopotach zdrowotnych oraz nierzadko tych na płaszczyźnie prawnej. Dzieje się tak dlatego, że osoby uzależnione np. kradną pieniądze, by móc zapłacić dilerom za kolejne dawki zakazanych substancji. Inna sprawa jest taka, że w naszym kraju zażywanie narkotyków też jest oczywiście niezgodne z przepisami.
Czy osoba uzależniona może poradzić sobie na własną rękę?
Sporo osób się nad tym zastanawia. W Twojej rodzinie jest przypadek osoby uzależnionej? Pewne jest jedno. Samodzielne działania w zdecydowanej większości przypadków nie przynoszą oczekiwanych rezultatów. Kiedy (ewentualnie) można działać na własną rękę? Jeśli dana osoba jest na bardzo początkowym etapie. Poza tym spore znaczenie ma tutaj rodzaj przyjmowanych substancji. Niektóre narkotyki są bowiem bardzo silne i potrafią błyskawicznie od siebie uzależnić. Generalnie nie poleca się tutaj działania tylko na własną rękę. Nawet jeśli komuś wydaje się, że ma wszystko pod kontrolą. Zawsze warto zastanowić się nad tym (np. w czasie terapii z fachowcami od tego zagadnienia), dlaczego w ogóle konkretna osoba sięgnęła po narkotyki. Jeśli było to spowodowane sytuacjami stresowymi, z którymi nie mogła sobie poradzić, to podobne kroki mogą wystąpić w przyszłości. Nie można zatem marginalizować tego zagadnienia.
Czym cechuje się profesjonalny ośrodek leczenia uzależnień?
O wiele lepszym i skuteczniejszym rozwiązaniem (w porównaniu do samodzielnych działań) jest współpraca z fachowcami. Tacy pracują w ośrodku leczenia uzależnień. Jakie podmioty warto wybierać? Sporo osób decyduje się na ośrodek leczenia uzależnień położony nad morzem. W cichej oraz spokojnej okolicy. W takich lokalizacjach jest o wiele mniej czyhających pokus. Ma to zaś szczególne znaczenie – zwłaszcza w pierwszym etapie leczenia. Dodatkowo ośrodek leczenia uzależnień położony nad morzem to także szansa na to, by skorzystać z cennych właściwości jodu. Ma on zaś m.in. właściwości relaksujące oraz uspokajające. Kluczowa jest sama terapia. Generalnie Pacjent powinien mieć świadomość tego, że czas najwyższy na duże zmiany. Wówczas proces terapeutyczny trwa krócej. Jak to wszystko wygląda w praktyce? Na samym starcie eksperci zbierają wszystkie kluczowe informacje itp. Po to, by poznać przyczynę problemu itd. Jednocześnie Pacjenci są pod stałą opieką lekarską, bo często ich organizmy – po przyjmowaniu narkotyków – są w kiepskim stanie… Następnie jest przeprowadzana terapia. Pacjenci muszą zrozumieć, z czym wiąże się branie narkotyków. To dramat nie tylko jednej osoby, ale całego najbliższego otoczenia… Ponadto Pacjenci uczą się, jak radzić sobie z rozmaitymi sytuacjami, które mogą przyczyniać się do sięgania po dragi. Osoby uzależnione muszą cały czas na siebie uważać. Nawet po zakończonej terapii. Istotne jest m.in. to, by odciąć się od dawnego środowiska, w którym nie brakowało narkotyków. Po to, by niepotrzebnie nie kusić losu.