Etapy uzależnienia od narkotyków

Powrót do listy

Etapy uzależnienia od narkotyków. Z góry zakładasz, że np. Twoje dziecko ma obecnie problem z narkotykami? Stosowanie zakazanych substancji jest w Polsce coraz powszechniejsze. Po narkotyki sięgają nawet bardzo młode osoby. Od czego to wszystko się zaczyna? Jak wygląda faza uzależnienia od narkotyków? Kiedy wsparcie ze strony profesjonalistów jest tak naprawdę konieczne?

Pierwszy kontakt z narkotykami oraz faza eksperymentowania

Na początku wygląda to dość niewinnie. Przynajmniej tak wydaje się osobom, które sięgają po raz pierwszy po zakazane substancje. Zawsze to niesie ze sobą mniej lub bardziej opłakane skutki. Warto podkreślić, że ludzie sięgają po narkotyki z rozmaitych powodów. Niektórzy w ten sposób uciekają od rozmaitych kłopotów z życia prywatnego oraz zawodowego. Inni chcą doświadczyć nowych, niespotykanych wrażeń. Warto też wspomnieć o osobach, które są pod silnym wpływem pozostałych członków danej grupy. Dlatego jednym z zadaniem rodziców jest to, by wiedzieli oni, z kim na co dzień spotykają się ich pociechy. Należy zaznaczyć, że uzależnienie od narkotyków może nastąpić dość szybko. Czasami wystarcza tylko jedna dawka mocnej, zakazanej substancji. Często ludzie na początku sięgają jednak po mniej szkodliwe substancje. Potem zaczynają eksperymentować, by sprawdzić, co będzie się z nimi działo np. po spożyciu nieco większej dawki niż wcześniej itp. Niektórzy już na tym etapie (po fazie eksperymentowania) zrywają z nałogiem. Jest to możliwe, kiedy przyjmowanie substancji nie było zbyt długie. Poza tym bardzo ważny jest rodzaj narkotyków. Inni nie mogą jednak zerwać z zakazanymi substancjami lub po prostu nie chcą tego zrobić. Szczególnie chodzi o osoby, które dzięki narkotykom zaczynają czuć się lepiej niż zazwyczaj. Oczywiście, to droga donikąd, ale osoby powoli uzależniające się od zakazanych substancji tego nie rozumieją…

Coraz częstsze nadużywanie zakazanych substancji

Na dalszym etapie wyodrębniamy fazy używania oraz nadużywania substancji. Osoby biorące coraz więcej narkotyków zaczynają mieć duże problemy z kontrolowaniem tego zjawiska. Przyjmowanie niedozwolonych substancji powoduje rozmaite kłopoty także na innych płaszczyznach. Narkomani mocno zaniedbują swoje codzienne obowiązki. Z tego względu są nierzadko zwalniani z pracy, czy wyrzucani ze szkoły. Oczywiście, przyjmowanie zakazanych substancji ma spory wpływ na codzienne relacje z członkami rodziny, przyjaciółmi, czy kolegami. Narkomani muszą przyjmować coraz większe dawki, by uciec od kłopotów, których według nich nie da się inaczej rozwiązać. A zakazane substancje sporo kosztują. Nie może zatem dziwić, że osoby uzależniające się od narkotyków zaczynają kraść pieniądze w domu, napadać na sklepy, czy osoby starsze itp. To oczywiście także bardzo prosta droga do kłopotów z prawem. Paradoksalnie złapanie przez Policję wychodzi narkomanom niekiedy na dobre. Dla niektórych jest to bowiem mocny, wyrazisty znak, że czas najwyższy coś z tym faktem zrobić.

Faza uzależnienia

Na tym etapie osoba mająca kłopot z narkotykami w ogóle nie kontroluje tego zjawiska. Trzeba podkreślić, że organizm przyzwyczaja się do konkretnych dawek. Aby osiągnąć np. stan euforii, należy zatem przyjmować coraz więcej zakazanych substancji. Jedni robią to dla określonych emocji, których nie doświadczają w realnym życiu. Warto tutaj wspomnieć o jeszcze innej, istotnej rzeczy. Są osoby, które decydują się na narkotyki, by uniknąć skutków nagłego odstawienia. W pewien sposób przyzwyczajony organizm zaczyna bowiem „domagać się” kolejnych dawek. Dlatego właśnie samodzielne odstawianie dragów w zdecydowanej większości przypadków nie jest skuteczne. Są osoby, które chcą to zrobić, ale po pewnym czasie rezygnują, ponieważ skutki uboczne są dla nich zbyt silne. Należy wspomnieć, że na tym etapie organizm chorego jest już naprawdę w mocno opłakanym stanie…

Kiedy niezbędna jest pomoc profesjonalistów zajmujących się uzależnieniami?

W zdecydowanej większości przypadków nie da się tutaj działać samodzielnie i efektywnie. Oczywiście, najwięcej zależy od „stażu” i rodzaju przyjmowanych substancji. Jeśli mówimy o początkowym etapie, to jest ewentualnie jakaś szansa, by samodzielnie powiedzieć „stop”. Zazwyczaj jednak nie obejdzie się bez pomocy profesjonalistów. Warto się do nich zgłosić chociażby po to, by dowiedzieć się, jak należy zachowywać się w czasie sytuacji stresowych itd. Jeśli mówimy o kolejnych etapach, to nie ma już innego wyjścia. Bardzo wiele osób decyduje się na prywatny ośrodek leczenia uzależnień. Przede wszystkim (w czasie podejmowania decyzji) warto zwracać uwagę na profesjonalizm kadry. Należy zdecydować się na fachowców mających doświadczenie (z takimi przypadkami) i odpowiednie podejście do Pacjentów. W tym celu dobrze byłoby zatem poczytać opinie. Eksperci podchodzą do każdego przypadku indywidualnie. W czasie terapii Pacjent musi dowiedzieć się, dlaczego nie wolno brać narkotyków i jak one działają na organizm itd. To jedna z najważniejszych kwestii. Poza tym fachowcy uczą osoby uzależnione, jak radzić sobie wtedy, kiedy występuje silne uczucie dotyczące chęci skorzystania z zakazanych substancji.

Sprawdź wpisy na naszym blogu

Zobacz wpisy

Rozwiąż test alkoholowy

Przejdź do testu

 

Szum morza i terapia. Zarezerwuj już dziś.

Połącz terapię z urlopem nad morzem.

Leczenie alkoholizmu z zakwaterowaniem w komfortowych 1 osobowych pokojach z łazienkami.

Przejdź do kontaktu