Ile trwa odwyk alkoholowy?

Powrót do listy

Ile trwa odwyk alkoholowy? Uzależnienie od alkoholu uznawane jest jako jedno z najpoważniejszych. Jego skutki są destrukcyjne dla naszego organizmu. Właśnie z tego powodu powinniśmy zdecydować się na odwyk alkoholowy, który wiąże się z przerwaniem nałogu. Budzi on jednak szereg wątpliwości wśród osób zainteresowanych- warto zapoznać się ze szczegółami, aby dostrzec zalety takiego rozwiązania. Od czego rozpoczyna się odwyk alkoholowy? W jakich miejscach może się odbywać? Jak długo trwa cały proces? W jaki sposób przebiega i jakie są jego skutki? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników. 

Od czego rozpoczyna się odwyk alkoholowy?

W zdecydowanej większości przypadków odwyki alkoholowe rozpoczynają się odtruciem alkoholowym. Pacjenci w tym celu bardzo często zgłaszają się do różnorodnych placówek leczniczych. W pierwszej kolejności odbywają się zaawansowane konsultacje lekarskie- specjalista w ten sposób dowiaduje się, jak zaawansowany jest problem i w jaki sposób należy postępować. Później podawane są odpowiednie kroplówki- są one w stanie przywrócić psychofizyczną równowagę, jednocześnie w znacznym stopniu ułatwiają przerwanie tego okrutnego i uciążliwego nałogu. Co ciekawe, w bardzo podobny sposób działa esperal, czyli popularna wszywka znajdująca się pod skórą. Po wypiciu alkoholu wyzwala ona szereg negatywnych skutków, które mogą być nawet niebezpieczne dla zdrowia. Jest to pewien sposób na to, aby zniechęcić do picia. Odtrucie alkoholowe wbrew pozorom ma duże znaczenie w całym procesie odwyku alkoholowego, dlatego warto poważnie się nad nim zastanowić.

W jakich miejscach odbywają się odwyki alkoholowe?

Wcześniej wspomnianym metodom towarzyszy z reguły klasyczny odwyk- rozpoczyna się psychoterapia indywidualna lub grupowa w odpowiednim ośrodku. Może to być zarówno ośrodek leczenia stacjonarnego, jak i miejscowa poradnia leczenia uzależnień. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że osoba uzależniona sama może podjąć decyzję, na jaką formę początkowego leczenia się zdecyduje. W tym miejscu należy jednak podkreślić, że stacjonarna terapia uzależnień wyróżnia się ograniczonym czasem trwania. Po jej zakończeniu leczenie kontynuowane jest w mieszkaniu. Co ciekawe, jeśli pacjent zdaje sobie sprawę z tego, że znajduje się w takim środowisku, które będzie źle wpływało na utrzymywanie abstynencji, jednocześnie ma duże trudności z przerwaniem picia, wówczas nic nie stoi na przeszkodzie, aby rozpocząć leczenie w ośrodku stacjonarnym. Towarzysząca temu zmiana środowiska, jak również ciągły kontakt ze specjalistami w dużym stopniu ułatwia trwanie w postanowieniu dotyczącemu utrzymywania abstynencji. Specjaliści twierdzą, że biorąc pod uwagę stosunek czasu trwania całego procesu, więcej korzyści można zyskać w stacjonarnym ośrodku. Niemalże przez kilka tygodni konieczne jest korzystanie z terapii codziennie, a w przypadku ambulatoryjnego leczenia nie wygląda to już tak korzystnie. 

Jak długo trwa odwyk alkoholowy?

Dość zastanawiająca jest kwestia tego, jak długo trwa odwyk alkoholowy. Otóż powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, że terapia uzależnień to proces długotrwały. Odwyk alkoholowy kojarzony jest z szybkim przerwaniem picia, po odtruciu alkoholowym i terapii wstępnej. Całość trwa jednak nawet kilka tygodni w ośrodkach stacjonarnych. Dopiero potem mamy do czynienia z terapią właściwą, która niekiedy trwa wiele lat. Nieco inaczej wygląda to w sytuacji, kiedy pacjent leczy się na wniosek rodziny, która to wystąpiła o pomoc dla Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Dość częstym skutkiem takich działań jest specjalne postanowienie od sądu, które obliguje osobę uzależnioną do leczenia- mowa wówczas o okresie dwuletnim. Jak można zatem zauważyć, jest to proces długotrwały, jednak bardzo ważny w naszym życiu. Po jego zakończeniu możemy cieszyć się z tego, że jesteśmy wolni od nałogu. 

W jaki sposób przebiega i jakie są skutki odwyku alkoholowego?

W sytuacji, kiedy odwyk przeprowadzany jest po raz pierwszy, wówczas pacjent zobligowany jest do tego, aby zaprzestać spożywania alkoholu. W tym samym czasie działania są wzmacniane dzięki psychoterapeutom, którzy specjalizują się w uzależnieniach. Kiedy osiągniemy już stan trzeźwości, jednocześnie zrozumiemy, jak poważny mamy problem, wówczas rozpoczyna się proces właściwej terapii. Polega ona głównie na uświadamianiu pacjenta, jak uzależnienie wpływa na jego życie. Dodatkowo zostanie on zapoznany z dezadaptacyjnymi mechanizmami. Nauczony zostanie tego, w jaki sposób rozpoznawać głód alkoholowy i jak sobie z nim radzić. W ten sposób zmniejsza się prawdopodobieństwo przetrwania stanu trzeźwości. Osoby uzależnione muszą mieć świadomość tego, że w praktyce odwyk alkoholowy to dopiero początek leczenia. Absolutnie nie jest to jedynie metoda przerywania ciągów alkoholowych. Głównym zadaniem specjalisty, który zajmuje się leczeniem uzależnieniem, jest ciągłe uświadamianie i motywowanie do leczenia. 

Sprawdź wpisy na naszym blogu

Zobacz wpisy

Rozwiąż test alkoholowy

Przejdź do testu

 

Szum morza i terapia. Zarezerwuj już dziś.

Połącz terapię z urlopem nad morzem.

Leczenie alkoholizmu z zakwaterowaniem w komfortowych 1 osobowych pokojach z łazienkami.

Przejdź do kontaktu