leczenie alkoholika

Powrót do listy

Leczenie alkoholika

Jeszcze jakieś kilka, kilkanaście lat temu leczenie alkoholika w głównej mierze polegało na przymusowym skrępowaniu jego ciała w kaftanie bezpieczeństwa. I umieszczeniu go w izolatce na określony czas.

Był to zazwyczaj czas niezbędny do pozbycia się nadmiernej ilości alkoholu z zatrutego organizmu. W celu zapobieżenia dalszej chęci spożywania alkoholu. W trudno dostępne miejsce ciała osoby uzależnionej, znajdujące się najczęściej w tylnych partiach ciała, wszywany był lek w postaci kapsułek znany pod nazwą Esperal.

Umieszczenie „leku” w trudno dostępnym miejscu z tylu ciała chorego miało na celu zapobieganie usunięcia go przez niego. Niektóre z osób uzależnionych w chwilach wyjątkowego głodu alkoholowego były, bowiem w stanie usuwać samodzielnie zaaplikowany im „lek”.

Medykament ten, bowiem zawiera specyficznego rodzaju związek chemiczny powodujący odczuwanie wyjątkowo nieprzyjemnego stanu ciała po spożyciu choćby minimalnej dawki alkoholu. Miało to na celu oczywiście powstrzymanie chorego przed spożywaniem alkoholu. W niektórych przypadkach spożycie alkoholu w trakcie posiadania leku kończyło się pobytem w szpitalu i natychmiastową interwencją chirurgiczną.

Jak skutecznie leczyć alkoholika

Przyjmuje się także, że jednym z najważniejszych kroków zapewniających właściwe leczenie alkoholika jest tzw. detoks organizmu, inaczej nazywany odtruwaniem poalkoholowym.

Jest to jedna z bardziej skutecznych form leczenia uzależnienia w połączeniu z zastosowaniem psychoterapii odwykowej wspomaganej w szczególnych przypadkach terapią farmakologiczną. Jedną z tego rodzaju terapii farmakologicznej jest zażywanie tabletek doustnych dostępnych na naszym rynku na receptę. Najbardziej znanymi z nich są Anticol i Antabus. Oba leki są dostępne w postaci kapsułek. W przypadku zaprzestania ich przyjmowania osoba uzależniona w klika dni może powrócić do picia.

W głównej mierze jednak dobrowolne leczenie alkoholika nie powinno polegać na zmuszaniu go do zaprzestania picia.

Najlepsze efekty leczenia są widoczne w przypadku, gdy osoba uzależniona w choćby minimalnym stopniu zaczyna zdawać sobie sprawę z faktu, że spożywanie przez nią alkoholu zaczyna dostarczać jej coraz to więcej przykrych konsekwencji. To, co było dobre i możliwe do opanowania kiedyś, obecnie stało się mało przyjemnym przymusem zaspokojenia głodu alkoholowego.

Najlepiej, gdy wyniku tego rodzaju obserwacji sam uzależniony poddaje się leczeniu, które to jest poparte daleko idącą chęcią zmian w swym prywatnym życiu. Tego rodzaju podejście może przyczynić się do większej efektywności leczenia tej choroby. Choroby, którą zdecydowanie łatwiej jest pokonać, gdy się tego chce a nie, gdy się jest do tego zmuszonym.

Leczenie alkoholika to nie tylko sam proces przerwania i dłuższego zaprzestawania przez niego picia. Na cykl zdrowienia osób uzależnionych składa się także wiele ich późniejszych działań. Działań mających na celu wzmocnienie chęci niepicia i życia w trzeźwości. Samo zaprzestanie picia prędzej czy później skończy się powrotem do dawnego schematu myślenia przyczyniającego się do ponownego sięgnięcia po alkohol. W przypadku tej choroby nie sztuką, bowiem jest przerwać, ale sztuką będzie wytrwać.

Polecamy Prywatny Ośrodek Terapii Uzależnień nad morzem w Dziwnówku. Tel. 606 49 48 46  

Sprawdź wpisy na naszym blogu

Zobacz wpisy

Rozwiąż test alkoholowy

Przejdź do testu

 

Szum morza i terapia. Zarezerwuj już dziś.

Połącz terapię z urlopem nad morzem.

Leczenie alkoholizmu z zakwaterowaniem w komfortowych 1 osobowych pokojach z łazienkami.

Przejdź do kontaktu